Osmanlı Sultan Tavuğu Türkiye'ye özel bir tavuk ırkıdır. 1850 Yıllarında Osmanlı Devlet'inden İngiltere'ye gitmiş oradan tüm dünyaya yayılmıştır. Osmanlı devletinin izni ile ismini Sultanlardan almış ve Osmanlı Sultanı olarak anılmıştır.

Sultan Tavuklarında çok çeşitli renk çalışmaları yapılsa da ana renk Beyazdır. Sakin bir yapısı olan Sultan tavukları çabuk edepte olabilen bir tavuk ırkıdır. Erkek Sultan tavuklarının ağırlığı 2 kg Dişi 1.5 kg kadardır. Tepe Türleri Sakalları ve bacak tüyleri vardır. Tırnak adeti 5'dir.

Sultan Tavuğu geniş bir tepeye sakallara ve uzun bir kuyruğa sahiptir beş tırnaklı olan Sultan Tavukları ayaklarında bol paçaları ile dikkat çekerler. Küçük v şeklinde bir ibiği vardır. Aşırı soğuklara dayanıklı bir ırk değildir. Kısa yani bodur türleri'de vardır. 2m Kadar uçmaları nedeni ile kanatlarını kesenler olmuştur. ortalama yılda 70 adet kadar yumurta yaparlar bu ırkların yumurtaları genelde baktırılır yada kuluçka makinasın 'da çıkarılır kendisinin gurk olduğu çok nadir olarak görülmüştür. Bu Tavuk ırkları genelde kuru ve temiz yerlerde tutulmalı dırlar uzun tüyleri kirlenmeye çok müsaittir. Genelde Kendine benzer uysal ırklar ile beslenirler diğer ırklardan çok zarar gördükleri gözlemlenmiştir. Bu Irk Uysallığı ve insana yakınlığı ile bilinir.