Rozella Papağanı Avusturalya kökenli sessiz sakin ve renk kombinasyonlarının çok güzel olması nedeni ile evlerde çok beslenen bir papağan türüdür. Boyutları çok büyük değildir Sultan papağanından biraz büyük ve biraz daha iri yapılıdır. Bilimsel adı Platycercus olarak geçmektedir. Uzunluğu 26 – 37 cm dir bu uzunluk yetişkinler için geçerlidir. Rozella Papağanlarının bir çok alt sınıfları vardır Bunlardan bazıları : 

Doğu yassıkyruk, Koyu kırmızı yassıkuyruk, yeşil yassıkuyruk, kuzey yassıkuyruk, solgun göğüslü yassıkuyruk ve batı yassıkuyruktur.

Adı: Rozella Papağanı

Latince adı: Platycercus Flaveolus

Boyu: 26cm 

Ortalama Ömrü: 15 Yıl

 Bakım Zorluğu: Kolay 

Konuşma Yeteneği: Yok 

Özellikleri: Çok canlı renklere sahip ve bakımı kolay bir papağan türdür oldukça eğlenceli ve oyun severler.

Rozella Papağanı
Rozella Papağanlarındaki en güzel kısım renk kombinasyonudur sırtı siyah, sarı, yeşil, kahverengi, kırmızı karışık karma renklerden oluşur yanakları ise sarı, mavi, beyaz gibi renkler oluşturur gövdesi kırmızı olanlar benim tercihimdir. Kur döneminde kuyruğunu yelpaze gibi açıp dişisine kur yaparlar eşleştirme ve yavru alması zor bir tür değildir ülkemizde birçok üretici üretimini yapmıştır.

Rozella Papağanları eşli ve küçük guruplar halinde doğada gezerler buldukları tohum, meyve ve sebzeler ile beslenirler. 

Rozella papağanları oldukça yalnız takılmayı seven karşısındakine ilgisiz bir papağan türüdür kafes temizlikleri oldukça önemlidir ortalama 15 ile 20 yıl kafes ortamında yaşayabilirler. Konuşması yada eğitilmesi oldukça zor bir papağan türüdür rahatsız edilmekten fazla ilgiden hoşlanmazlar. Özgür ruhlu bir papağan türüdür küçük kafeslerde tutulması pek doğru değildir sürekli hareket halinde olması onun ruhunu yansıtan bir özelliğidir.

Rozella Papağanı beslenme

Beslenme şekli diğer papağan türleri ile aynıdır aynı şekilde tohumlar, meyve ve sebzeler ile beslenirler kafeste her daim temiz su olması çok önemlidir.

Çimlendirilmiş Tohum

Çimlendirilmiş tohum papağan familyasının olmazsa olmazıdır haftada olmazsa iki haftada bir buğdayı çimlendirip vermeniz kuşun sağlığı için oldukça önemli yer taşır.

Evet Bütün bu yazılanları okuduk kabul ettik şimdi geldi bu kuşun fiyatına rozella papağan fiyatları ne kadar?

Rozella papağan fiyatları 200 ile 1000 TL arasında değişmektedir bu kuşun renk yapısını taşıdığı özelliklere göre değişir birçok petshop’ta bulmak mümkündür. Papağan ilanları

Rozella Papağanı

Rozella Papağanı Üretimi

Rozella Papağanı üretimi çok zor değildir kafes üretimine uygundur Yetişkin bir erkek ve dişi Rozella papağanı edinip sağlıklı bir bakımla yavru alabilirsiniz.