Kakariki Papağanı

Bilimsel Adı Cyanoramphus novaezelandiae diye geçen papağangillerden neredeyse soyu azalma derecesine gelen bir papağan türüdür. Ana vatanı Yeni Zelanda’dır. Görünüş bakımından yeşil ağırlıklı sarı kafasında kırmızı tüyü olan gösterişli güzel bir papağandır.

Kakariki Papağanlarının konuşma yetenekleri oldukça azdır hatta yoktur desek yeridir. Kakariki papağanları ıslık şeklinde sesler çıkarırlar. Renk ve gösterişi nedeni ile ülkemizde çok sevilen bir tür olmuş ve bulunması kolay bir papağan türü olmuştur Kakariki papağanları (Pareket)
Yaşam süreleri 8 ile 10 yıl olarak görülmüştür bakım ve beslenme şekline göre artış gösterebilmektedir. Ortalama 28-29 cm Boylarındadır. 

Kakariki Papağanı

Kakariki Papağanı Beslenme

Kakariki Papağanları Diğer papağan türleri gibi beslenebilirler ağırlıklı meyve ve yeşil gıdalar ile takviye yapılır tohum olarak muhabbet kuşu yemleri tercih edilir. Un Kurdu takviyesi haftada bir gün yapılabilir gerekli proteini karşılamış olursunuz.
Kakariki papağanlarında diğer türler gibi çabuk hastalanabilirler bunun için en başta dikkat edilmesi gereken hijyen taze su, taze yem’dir.

Kakariki Papağanı

Kakariki Papağan Üretimi

Kakariki papağanları sağlıklı erkek ve dişi ile buluştuklarında hızlı bir şekilde eş alan ve yumurta yapan bir türdür. Yapılması gereken tek şey Yumurta şartlarının uygun olmasıdır peki bunlar nelerdir!
Kafesin boyutunun Kuşlar için ideal ölçüde olması çok küçük olmaması. Yavruluk takılması. Sağlıklı bakım ve Temiz bir ortam artık bu koşullar sağlandığında kuşlar çiftleşmeye ve yumurtalığa girmeye başlayacaktır.

Kakariki Papağanı

Kakariki papağanı yumurtlama dönemine girdikten sonra 18 ile 20 gün içinde yavrular çıkar genellikle kafes ortamında yavru alınması zor bir papağan türü değildir. 

Kakariki papağanı Cinsiyet Ayrımı için en önemli özelliklerden biri boylarıdır dişiler erkeklere göre daha tıfıl olurlar.