Dönek Güvercinleri çok iri değillerdir ama diğer güvercinlere göre daha uzun ve biraz daha kalıplı bir güvercin türüdüri Toplam kuyruk sayısı 14 adet olmalıdır ve bu kuyruklar daha uzun ve belirgindir. Uzun bir gagaya sahiptir. Çeşitli renklerde görülebilir. En nadir görülen renkleri kırmızı alacalardır. Göz renkleri siyah olur genel olarak. En çok yetiştirilen illerimizden biri Denizli ilidir. 

Dönek güvercin özellikleri uçarken kısa sürede yükselmesi ve dönerek inmesidir. Döneklerde dönüş şekilleride bazı kuşlara göre değişmektedir. Döneklerde en iyi dönüş açısı 45 derecelik kanat açarak dönmesidir diğer hallerde dönüş hatalı olarak adlandırılır.  Dönek güvercinleri diğer türlerle pek beslenmez nedeni ise uçuş kalitelerini bozulmasından kaynaklanır. Yavru alıştırması diğer türlere göre daha meşaketlidir tam yetişkinlik yani 8 ila 12 haftalık olmadan uçması kaybolmasına neden olabilmektedir. En iyi uçuş deneyimi için 10 haftalık olması uygun görülür. 10 Haftalık olmayan bir döneği uçurmak yani yükseltmek kaybolmasına neden olabilmektedir.

Dönek Güvercin Fiyatları döneğin özelliklerinin ne derecede olduğu renk kombinasyonu uçuş şekline göre belirginleşir. 25 TL dende alınabilir 150 TL ve üzerindende.