Muhabbet Kuşu Banyo Yaptırma

Her Canlının olduğu gibi Muhabbet Kuşunun da banyoya ihtiyacı vardır. Muhabbet kuşları sıcaklık arttığı zaman banyo yaparlar soğuk ortamlarda banyo yapmazlar. Muhabbet kuşunuzun banyo yapması için özel banyolukar alabilirsiniz. Bu banyoları kafesin kapısına takarak banyo yapmasını sağlarsınız kuşunuzun. Muhabbet kuşunuzu  kendiniz asla elle yıkamayınız kuşlar istedikleri zaman banyoluğa girip yıkanırlar. Muhabbet Kuşu banyo suyuna 5 - 6 damla sirke damlatırsanız kuşunuz hem dış parazitlerini atar hemde tüyleri daha parlak ve canlı olur.  Muhabbet kuşu banyoya alıştırmalı bu kuşun dış parazitleri atmasınada faydalı olacaktır. Muhabbet kuşu banyodan sonra kurutma işlemini kuşunuzu sıcak bir yere koyarak yapabilirsiniz kendiniz kurutmaya çalışmayınız sabunla yıkamayınız kuşa zarar verebilirsiniz.

Muhabbet kuşu banyo kabı alabilir yada banyo yapabileceği bir kab içerisine su koyarak bu işlemi yapmasını sağlayabilirsiniz. Muhabbet kuşu nasıl yıkanır tabikide kendi yıkanır sıcak ortam ve keyfi yerindeyse gerisi onun kararıdır. Muhabbet kuşu şampuanla yıkanmaz bu ona zarar verebilir su ve suyuna bir kaç damla sirke onun için yeterlidir sirke daha parlak tüylere kavuşmasını da sağlar. Muhabbet kuşu temizliği bu şekilde sağlanır ne sıklıkla yıkanmasına o karar verecektir siz sık sık kafesine su koyun o istediği zaman yıkanır.

Muhabbet Kuşu Banyo Yaptırma ( Yıkama )

Muhabbet kuşlarını kendimiz yıkamamalıyız sonucu kötü olabilir gerektiğinde kendisi suluk dahil bulduğu her su ile yıkanabilir. Benim Alışık kuşum sıkıldığında evde su bardağını kim alırsa eline hemen gidip içerisine girip kendisi yıkanıyordu. Muhabbet kuşları özellikle sıcak zamanlarda sık sık yıkanırlar sizde yıkanmaları için gerekli suyu onlara sağlamalısınız çok derin kaplar kullanmamak şartı ile kafes içine su koyabilirsiniz.

Not : Muhabbet Kuşları sık sık banyo yapmayı severler.