Güvercinler eşe atılması için ilk belirlenmesi gereken güvercinlerin sağlık durumlarıdır. Güvercinler kolay eş tutan kuşlardır eşe hazır olan güvercinler erkek ve dişi ayrı bir kafes içerisinde tutulur eşe hazırlanması için güvercine ek olarak kenevir takviyesi yapılır güvercin kenevir ile birlikte iyice kızışır ve eş tutmaya hazırlanır. 

Eşe atılması için güvercininizn aşağıdaki gibi bir kafes temin edebilir yada yapabilirsiniz. Güvercini Yandaki Gibi bir kafese koyarak 1 kaç gün içinde eş tutmalarını sağlayabilirsiniz. Eş tutup yumurtlamaya hazır olan güvercinleri kümese alınmaya hazırdır. Güvercinlerimiz çiftleştiği ne göre yavruları görmemiz yakındır.

Güvercin Eşe Atılması

Çiftleşmeye Hazır Güvercinlerde eşe atmak için önemli faktörlerden biri ırk uyumudur ırk uyumu olmayan güvercinleri eşlersek kırma yavrular alırız buda güvercin yetiştiriciliği için iyi bir durum değildir. Güvercin çiftleşme döneminde kuşlar kızışır ve ötmeye başlarlar erkekler dişi kuşlara kur yaparlar eğer kümeste serbest eşleme yaparsanız istemediğiniz kuşlar ile eş olur güvercinler kendimiz eşlemeyi yaparsak dişi kuş ile erkek kuşu aynı kafes ortamında bırakmalı ve eşleşmelerini beklemeliyiz. Erkek Kuş öterek kur yapar ve kuyruklarını yere sürterek ona gösteri yapar dişide göğsünü kabartır ve ona hareket ederse erkek yanında guk guk şeklinde ötüm yaparsa eşleşme olmuştur.

Güvercin Eşe Atılması

Eşleşme sonrası çiftleşme ve yumurtlama dönemi başlar yumurtalar 18 gün sonunda yuvadan çıkarlar yumurta öncesi yuva için kolay erişilebilecek yerlere süpürge çöpü koyulmasını öneririm.  Yavrular çıktıktan sonra hızlı gelişim sağlarlar anne ve baba yavrulara kusarak onları besler.

Güvercinleri Eşe Atma Bu Şekilde Olur. Eşe atmadan önce Güvercin cinsiyet seçmek önemlidir. Güvercin Eşe Atma işlemi kolaydır ama eşleme öncesi seçenekleri eşi iyi belirlemek çok önemlidir.