Orkide Bakımı, Çoğaltılması Sulaması Nasıl Olmalıdır?

Egzotik çiçekler içinde en güzeli ve en zarifi orkide çiçeğidir ona baktığımızda mutlu oluyoruz peki biz onu nasıl mutlu ederiz... Orkide çiçekleri çok zarif çiçeklerdir ve bir çoğumuz bu çiçekleri çok severek alırız ama maalesef bunları uzun süre canlı tutamayız peki nedir bunun sırrı nasıl çiçeğimizi bakmalı ve uzun süre bizimle kalmasını sağlayabiliriz işte sırları.
ORKİDE ÇİÇEĞİ NELERİ SEVMEZ
Orkide çiçeği bir iç mekan bitkisidir ve kış aylarında bir kez çiçek açar. Evimiz genelde geceleri sıcak ve nemsiz olur orkide bunu hiç sevmez bu yüzden geceleri ışık almasını ve evin en nemli yerine koymalıyız Işık alacak şekilde mutfak yada banyo en ideal yerdir.
ORKİDE ÇİÇEĞİMİZİ NASIL MUTLU EDERİZ
Orkide çiçeği için yapmanız gereken en önemli görev nem sağlamaktır. Orkide kendini mutlu hissetmesi için %50 neme ihtiyaç duyar bunu sürekli sağlamamız gerekir. Bunu nasıl başarabilirsiniz orkidenizi çakıl taşlarıyla dolu bir kaba yerleştirebilirsiniz tabi ki suyun içine gömmemek şartı ile. Az ve düzenli olarak çiçeğinizi ıslatabilir siniz. İlk Orkide çiçeğini verdiği zaman özel orkide gübresi verin ve günde bir kez su püskürtün.
Bitkinizi temiz su ile sulayınız direk çeşmeden su vermemeye dikkat ediniz. Örnek kaynamış ve dinlenmiş suyu seveceklerdir. Eğer imkanınız var ise yaz aylarında orkidenizi bahçede ağacın güneş almayan bir yerine asabilirsiniz. Saksı değişimi çiçekten sonra bitki dinlenme zamanında yapılmalıdır. ufalanmış çam kabukları, kil, yanardağ tüfü çok az torf yada bataklık yosunu saksı değişiminde yeterlidir. Bataklık yosununu çiçekçilerden alabilirsiniz.

Orkide Çiçeği Dikkat Edilmesi Gerekenler

Orkideler genelde senede en az bir kez çiçek açar. Daha çok çiçek vermesi için gübre yüklemek doğru değildir.

Orkide Çiçeği  Saksı Değişimi

Orkide çiçeği saksı değişimi çiçeklenmeden hemen sonra yapılmalıdır. Genelde Bu aylar ilkbahar ayları olarak gözlemlenmektedir. Saksı içeriğini çiçekçlerden Orkide için özel olarak hazırlanmış saksı harcı olarak alabilirsiniz. Orkide Saksı Harcı, çam kabukları, hindistan cevizi lifleri (cocopeat), osmunda yosunu (eğrelti otu), perlit, sphagnum yosunu, odun kömürü kırıkları gibi havadar ve kolay bozulmayan malzemelerden oluşur. Saksı Değişimini yapmadan önce normal gübreleme yapılır ve bol sulama yapılır bu köklerin saksıdan kolay ayrılmasını sağlar.
1 : Saksıyı çiçekten ayırmak için saksıyı ters cevirip çiçekten tutun ve silkeleme yaparak saksıyı çıkarın.
2: Çiçek saksıdan ayrıldıktan sonra köklerdeki diğer harç kalıntılarından tamamen kurtulun. Temizlenemez ise su ile temizlenebilir.
3: Çürümüş kökler makas yardımı ile temizlenir. Kökler aynı boyutta ise saksı değişmeye gerek yoktur ama kökler büyüyorsa bir boy büyük saksıya geçilmelidir.
4: Saksı tabanına direnajı arttırmak için seramik kırığı yada köpük koyulmalıdır.
5: Orkideyi Saksının tam ortasına yerleştirip yanlardan doldurun. Saksıyı doldurmaya devam ederken parmağınız yada bir sopa ile köklerin aralarını doldurun saksıyı yere vurarak'da bu işlemi yapabilirsiniz.