Wyandotte tavuk ırkı Amerika ülkesinde üretilmiştir. Renkleri ve görünüşü ile yetiştiriciler tarafından oldukça rağbettedir. Deri rengi sarı yumurtası kahverengidir. İri olması sebebi ile hem yumurta hem et yönünden verimlidir. Wyandotte uysal bir yapıya sahiptir. Bir sene içerisinde 200 yumurta civarı yumurtlarlar.

wyandotte

Wyandotte tavuğu orta boylarda ibibiği olan ve paçaları olmayan bir tavuk ırkıdır. Kabarık geniş tüylere sahiptir ama sık tüy yapısı yoktur. Erkek ağırlıkları 3200 ile 3900 arasıdır dişiler ise 2700 ile 2900 kg arasındadır 4 adet tırnakları vardır. Tepe sakal ve paçaları yoktur buna rağmen tüy ve benekleri görselliklerini üst düzeyde tutuyor.

Wyandotte tavuğunun Amerikan kümes hayvanları birliğinin kabul ettiği sekiz farklı renk vardır. Kabul Edilen renkler ; mavi, siyah, buff columbian, columbian, golden laced, partridge, silver pencilled ve silver laced olarak renk kombinlerine ayrılırlar. Bu renk kombinleri kırılarak zamanla renkleri 17 adete kadar çıkmıştır ama kabul edilen ana renkler sekiz adettir.

wyandotte

Wyandotte tavukları yılda ortalama 200 adet yumurta yaparlar bu bakım şartlarına bağlı olarak biraz daha artabilir. Wyandotte tavukları popo kısmı oldukça tüylüdür bu yüzden çiftleşme anında tohumlama zor olabilmektedir. Wyandotte tavukları oldukça anaç tavuklardır yani kuluçkaya yatıp yavru bakarlar