Sultan Papağanı kakadu familyasından beyaz, sarı ve gri renklere sahip bir papağan türüdür. Sultan papağanlarının tepe kısmında üste doğru sivri bir tepesi vardır bu Sultan papağanlarına ayrı bir güzellik katar.

Konuşma yeteneğine sahiptirler ama bu yetenek sadece erkekler dedir dişilerde bu gözlemlenmemiştir. Soğuk için uygun değildirler ortalama sıcaklık 15 derece ve üzeri olması gerekir. Sultan papağanı kafes seçimi 

50*50*50 olması rahat etmesine uygun olur ve standartları bu ölçüdedir. Kafes tellerinin yatay olması onlar için daha iyi olacaktır. Kafes için tünek ahşap olması gerekir bu ahşap tırnak uzamasının ve sağlıklı bir yapıda kalmasının önemli etkenlerindendir. Sultan Papağanı hastalıklardan uzak tutmak istiyorsak kafes temizliğine önem göstermeliyiz her zaman taze su ve taze yemlerle beslemeliyiz. Sultan papağanı 10 ile 14 sene kadar yaşarlar bu yaşam süresi bakım, hijyen ikilisi ile bağlantılıdır. 

Sultan papağanları Beslenmesi için Çekirdek, darı, kuru incir içi, armut sapı, havuç, kiraz sapı gibi besinler başlıca yiyecekleridir. Yetişkin bir sultan papağanı 30 - 33 cm'dir. Ağırlıkları 90gr civarıdır.  Erkek Sultan papağanları çeşitli sesler çıkarırlar ama dişiler tek ses ile yetinirler buda cinsiyet seçiminde önemli bir rol oynar. Sultan papağanları eş seçerken renk seçmezler pek eş seçtikleri'de gözlemlenmemiştir hazır olan erkek ve dişi hemen çiftleşecektirler.  Yavrularda gözler yuvarlak ince ayaklara sahiptirler göğüs kısmı pürüzsüzdür ve daha ufak yapıdadırlar bu şekilde yaş tahmini yapmak mümkündür bu söylenenlere sahip ise 0 ile 1 yaş arasındadır.

Sultan Papağanı Cinsleri :  ADMpied Cockatiel, White Face Lutino Sultan Papağanı, Bronzefallow Cockatiel, Ashenfallow Cockatiel, Cinnamon, Pied, Pearl, Albino, Silver gibi türlere sahiptirler.