Scottish Fold Kedisi Özellikleri ve Bakımı : Sadık yumuşak huylu bir kedi türüdür evlerine çok sadıktırlar. Evdeki insanlar ile oldukça iyi geçinir ama evde kendi sahibini seçer ve ona yakın durur kucakta durmayı sevmez oyun oynamayı atılan bir oyuncağı getirmeyi çok severler. Yalnızlığı sevmeyen diğer evcil hayvanlarla oldukça iyi anlaşan bir kedi türüdür. Konforu çok severler ve çok iyi fare avcılarıdır. 

Küçük ve kıvrık kulakları vardır çevresine oldukça duyarlıdır seslere karşılık hemen kulaklarını oynatır ve dikkatini o yöne verir. Geniş bir kafaya sağlıklı dişlere ve güçlü bir çeneye sahiptir. Gözleri iri ve birbirinden ayrıktır buda ona sevimli bir yüz hattına sahip olmasını sağlar.  Yarular düz kulak ile doğar ve 3. ayın sonuna doğru kulaklar yetişkinlerdeki gibi kıvrılmaya başlar. Sık ve yoğun bir tüy yapısına sahiptir kadifemsi bir yapıya sahiptir. Sağırlık görülebilir. 

Tüy bakımı için haftada iki yada üç kez taranması yeterlidir. Mayıs ayı gibi tüy dökerler bu dönemde daha sık taranıp ölü tüyler alınmalıdır.  Bu kedilerin eski dönemde çiftlik kedisi olarak kullanıldığı düşünülmektedir.

Scottish Fold kedilerinin çoğunun genetik mutasyonlardan dolayı genetik hastalıklarla mücadele etmektedir bu kedilerin değişime uğratılıp daha çok tutulması satın alınılması için bir çok yapısal değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerden dolayı sürekli olarak ilaç, radyoterapi ve ameliyat ile sağlık sorunları giderilmeye çalışılmaktadır. Kıvrık kulakları için bu kedilere zarar vermenin amacı ticaretten başka ne olabilir ? Kedileri seviyorsak onları istediğimiz şekle çevirmek yerine Yaradanın yarattığı gibi sevmemiz gerekmektedir.

Scottish Fold (İskoç) kedileri osteokondrodisplazi adlı hastalıktan müzdaripler bu hastalık kıkırdak ve kemik hastalıklarına yol açmaktadır zamanla bu nedenle çok fazla acı çekerler. Tüm hayvan severler ve veterinerler bu türün üretilmemesi gerektiğinde hem fikirler ama maalesef taleplerden dolayı hala üretime devam edilmektedir.

Scottish Fold Kedisi Özellikleri

  • Karakteri:Sessiz Akıllı yumuşak huylu oynamayı seven ve evine bağlı bir karakteri.
  • Rengi:Mavi, kırmızı, beyaz-siyah, krem, duman, gibi çok çeşitli renkleri vardır.
  • Anavatanı:A.B.D
  • Tüy Şekli:Kısa
  • Vücut Yapısı:Orta
  • Zeka Seviyesi:Zeki