Labidochromis caeruleus (Sarı Prenses) diye adlandırdığımız Malevi gölünün en çok beslenen balıkları arasında olan bu balık türü Electric Yellow olarak bilinir dünyada. Sarı Prensen balığı Malevi Ciklitleri arasında en çok beslenen tür olma özelliğini hem çabuk üremesi hem erkek ve dişinin renklerinin aynı olması gibi bir çok özelliklerden alır.

Doğal Ortamı : Malevi Gölünde Nhkata körfezi ve göldeki ufak kayalık adalar sarı prenseslerin doğal yaşam alanlarıdır. Sarı prenseslerin bu yüzden akvaryum içinde bol kaya ve saklanma alanlarına ihtiyaç duyarlar ve buralarda yavrulama yaparlar. Sarı prenses balığının 20 kadar değişik varyantlarda türlerine rastlanmıştır.

Boyutları : Sarı Prenses Boyutları yaklaşık 8 ile 12 cm’e kadar büyüyebilirler.

Toplumsal Davranış : Sarı Prenses Balığı çok hareketli bir balıktır kendi tür içinde beslenmesi uygundur ama diğer malevi gölü sakinleri ile bakılabilir yer kavgaları olması olasılıklar içindedir. Ama genelde çok sert bir balık değildir.

Su Şartları : pH 7,5 - 8,5 arasında olmalıdır.

Akvaryum sıcaklığı : 24-26 C olmalıdır Bu derecede Sarı prensesler daha sağlıklı ve uzun yaşam süresine sahip olurlar ayrıca suyun iyi filtre edilmesi de önemlidir.

Beslenme : Sarı prensesler genel olarak etçil beslenirler doğal yaşam alanlarında kabuklu deniz böcekleri ve kayalar üzerindeki küçük omurgasızlar ve biriken yosun tabakalarını tüketirler. Akvaryumda beslenen Sarı prensesleride aynı özelliklte olan yemlerle beslemek balıklarınızın sağlığı açısından iyi olacaktır. Eğer bu özenle bakıp balıklarınızın yem kavramını oturtursanız beslediğiniz Sarı prenseslerdeki renklerin ne kadar canlı ve güzel olacağınıda göreceksiniz.

Üreme : Sarı Prenseslerin bakımı ve üretilmesi en kolay balık türlerindendir. Bu familyanın tüm üyeleri ağızda kuluçka yaparlar yavrulaması 23 gün kadar ağızda kuluçka ile sürer ve anne sarı prenses yavrularını ağzından bırakır anne yavruları ağzındayken hiçbir şey yemez bu dönemde anne sarı prensesi strese sokmamaya özen göstermelidir aksi takdirde yumurtaları yer yada dışarı atar. Yavruları dışarı bıraktıktan sonra anne balık ve yavruları iyi bakılmalıdır yavruların hızlı gelişimi için artemia önerilir.

Labidochromis caeruleus (Sarı Prenses)  Özellikleri

  • Davranış Biçimi:Barışçıl
  • Yüzme Seviyesi:Dip-orta seviye
  • Cinsiyet Ayrımı:Eklenmemiş
  • Üreme:Ağızda Yumurta
  • Sıcaklık:25 - 26 °C
  • Akvaryum Hacmi:120 lt
  • pH:7.7- 8.5
  • Beslenme Biçimi:Hem etçil hem otçul