Rottweiler Köpek Türü ve Özellikleri :  Rottweiler Almanya kökenli bekçi ve koruma köpeğidir. adını Almanya'nın Rottweil kasabasından alır. Rottweiler genelde tehlikeli ve vahşi bir ırk olarak görülür fakat bu köpekler sadik güvenilir ve sevecen bir köpek türüdür bedeninin güçlü olmasından dolayı yanlış yetiştirildiğinde tehlikeli olurlar. Rottweiler belirgin kahverengi lekelere sahip siyah kürklü güçlü bedene sahip aynı zamanda bu görüntünün asilliğine uygun olarak arkadaş canlısı çalışkan bir iş köpeği olmaya son derece uygun bir köpektir. İyi huylu uysal ve çocuklarla çok iyi geçinen sadık, itaatkar, yumuşak başlı ve de çalışmaya hevesli bir ırktır. Davranışları öz güven ile doludur, ciddi ve korkusuzdurlar. Etrafından gelecek tehlikelere büyük bir atiklik ile tepki verirler.

Rotweiler Orta ile Büyük denecek boylarda, Sadık, Kilo durumu ne ağı ne de çok hafiftir. Sıkı ve çok güçlü yapısı vardır buda dayanıklılık oranını arttırmaktadır.

Genelde iyi huylu aile ve çocuklarla iyi geçinebilen bir köpektir. Sadık ve Komutları iyi algılar çalışmayı sever. Özgüveni yerinde ve atik bir köpek ırkıdır. Korkusuzdur. Atiktir ve hızlı tepki verir. Rotweiler kötü kişilerin eline geçmiş ve kötü eğitimle zamanla anlaşılması zor ve korkulur bir ırk olmasını sağlamıştır. Rotweiler Sert bakışları kaslı yapısı ve atılgan olması sayesinde geçmiştede korkulan bir köpek olarak görülmüş ama uysal olduğu için besleyenleri çok olmuştur. Rotweiler çalışkan bir köpek olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Bu köpek süs köpeği değildir zekası atikliği ve esnekliği sayesinde bu köpek bir çok dalda görev yapmıştır bu görevlerden bazıları. polis köpeği, arama kurtarma köpeği, çoban köpeği, terapi köpeği, iz sürme ve aile köpeği olarak görev yapmıştır. Rotweiler besleyen kişilerin muhakkak bu köpeği eğitmeleri ve itaat eğitimi aldırmaları gerekmektedir. Köpek ile bir çok aktivite yapılmalıdır ve köpeğin yerini bilmesi gereklidir kendini lider olarak görmemelidir. Köpek sosyalleşmeli ve insanlarla çocuklarla aktivite kurulmalıdır.

Rottweiler Köpek Özellikleri

  • Alanı:Çiftlik Köpeği, Dağ Köpeği ve Arkadaş
  • Rengi:Siyah yanında Sarımsı ve Kahverengimsi renkler
  • Anavatanı:Almanya
  • Ortalama Ömrü:8 ile 11 Yıl
  • Kilo Erkek / Dişi:39-61 / 36-45 kg
  • Boy Erkek / Dişi:61-69 / 56-64 cm