Orange Weaver (Turuncu Çulha) Dağılım alanı: Kuzey Afrika içlerinden Senegal,Etiyopya ve Tanzanya'ya kadar,Angola'nın güneyinden Güney Afrika'ya kadar bulunur.

Karakteri:  Ürerken agresiftir.

Fiziksel özellikleri : Erkek kuşun tüyleri(üreme sezonun 'dayken) sırasıyla şu değişiklikleri gösterir:Siyah gaga,başının üstü ve gözünün etrafındaki alanlar siyah,karın siyah,kanatlar kahverengi,kuşun diğer tarafları(çene,boğaz,göğüs,ense ve boyun,sırt,kuyruk altı)turuncu ile kırmızı renk arası olur.

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler üreme sezonu başlangıcında siyah ve turuncu renklere bürünür.Dişilerde bu değişim görülmez.

Favori Yiyecekleri: Küçük tohumlar,tahıllar,canlı yem,yeşillik.

Doğal Habitat:  Su yüzeyine yakın sazlık alanlar

Orange Weaver (Turuncu Çulha) Özel Hususlar: Bu kuşları karışık bir koleksiyonda barındırmak istiyorsanız,daha büyük ve güçlü ispinozlarla barındır malısınız. Kesik boyunlar,javalar ve diğer aynı boyuttaki Weaverlar gibi.kuşları üreme sezonunda gözleyin,bu dönemde agresif olabilirler.Dövüşüp birbirlerini sakatlayabilirler. Orange Bishop(Turuncu Piskopos) her ne kadar esaret altında Red Bishop'un(Kırmızı Piskopos) solmuş hali gibi gözükse de farklı bir türdür.Renge yönelik besleme yaparsanız(rendelenmiş havuç ve zengin canlı yem seçenekleri sunarsanız) kuşlar doğadaki asıl renklerine kavuşabilirler.

Orange Weaver (Turuncu Çulha) Üreme Tavsiyeleri: 

Bu türler çok eşlidir.O yüzden üretecekseniz her bir erkeğe 2-3 dişi düşecek şekilde küçük gruplar halinde barınıdırmalısınız. Eğer bir erkeğe bir dişi beslerseniz ,erkek dişiye eziyet edip usandıracaktır. Bu da yumurtaların ve/veya yavruların kaybı ile sonuçlanır.Bu kuşlar üreme sezonunda yerlerinin sıcak olmasını isterler.(Çünkü Afrika'dan,sıcak bir bölgeden gelmişlerdir.)İdeal olarak geniş ve iyi bitkilendirilmiş bir salmada barındırabilirsiniz. Çünkü erkek kuşlar kendi bölgelerini diğer erkeklerden oldukça sert bir şekilde koruyacaklardır.Bitkili bir salma ise gizlilik sağladığı için bu yüzden önemlidir. Erkek kuş yuvayı rafya,kurumuş otlar ve diğer bitkisel materyallerle yapar.Hatta dokur diyebiliriz.Kuşun adı da buradan gelir zaten (Weaver=Dokuyucu,örücü). Hindistan cevizi lifini de kabul ederler.

Vahşi doğada,bu kuşlar yuvalarını sazlık bölgelerde inşa ederler.Esaret altında ise salmanın en üstteki yerine veya çalıların dallarını örerek yapar. Yuva oval şekildedir. Yuvaya bir dişi yerleştiği zaman erkek kuş diğer dişiler için yeni yuvalar inşa etmeye gider. Her dişi yeşilimsi mavi renkli yumurtalarını yumurtladığında,kuluçkaya yattıklarında ve yavruları besleyip büyütmeye başladıklarında erkek kuş kendini yuva bölgelerini korumaya adar. Düzenli ve bol canlı yem tedarik etmek üreme sezonu boyunca başlıca gereksinimdir. Genç kuşlar bağımsız beslenene kadar yuvadan alınmamalıdır.

Orange Weaver (Turuncu Çulha) Üreme Detayları

Yumurta sayısı: 2-4 yumurta

Kuluçka süresi: 12-14 gün

Tüylenme süresi: 14-15 gün

Bağımsızlaşma süresi: 5 hafta