Mum çiçekleri tam bir ev çiçeğidir ama bu çiçeğin en büyük tutkusu güneş ışıklarıdır. Mum çiçeğinin güneş ışıklarına ihtiyacı vardır ve fazla suyu sevmezler bu çiçekler kalın parlak sağlam yapraklara sahiptirler hızlı bir büyüme gösterirler yerlerini sevdiklerinde. Mum çiçekleri ıslak nemli zeminlere deydiklerinde bulundukları nemli bölüme yapışırlar ve o bölümde yeni bir kök oluştururlar buda kopsa dahil o bölgedeki kökler sayesinde besin almasına ve yaşamasına olanak sağlar. Mum çiçekleri çok uzun soğuk havada ve kar altında kalmamaları şartı ile -7°C kadar dayanırlar. Kışın dışarıda kalan mum çiçekleri sulanmazlar sulanmaları toprağın daha fazla soğumasına ve çiçeğin hastalanmasına neden olur.

Mum çiçeği Gelişimi

Mum çiçekleri iki şekilde büyürler. Birisi ikişer yaprak açarak büyür yaprak gelişimi tamamlayınca diğer yaprakları açarlar. Bir diğer tür isi uzun ince dallar uzatır bu dallar 1 metreye kadar çıkabilir ve daha sonra bu dallar yapraklanmaya başlar.
Mum çiçeği Güneş ihtiyacı Mum çiçekleri güneşi severler ve kendisi dahil toprak kısmınında güneş alması çiçeklenmesi açısından faydalıdır. Mum çiçekleri Güneşi direk olarak almamalıdır bir filitre yöntemi ile almaları eğer güneşi direk alacaksa bunun 1 yada 2 saati geçmemesi gerekmektedir. Fazla güneş alan mum çiçeği yanabilir.

Mum çiçeği Sulama

Mum çiçeklerini yaz aylarında toprak kuruyuncaya dek sulama gerektirmez toprak kuruduğunda bol su ile sulanır bu çiçekler suya çok fazla ihtiyac duymazlar nem olan yerlerde yaprakları ile nemi emer ve bu sayede ihtiyaçları olan suyu yaprakları ile alabilirler. Kışın bu sulama dahada azaltılır.

Mum Çiçeği Saksı Seçimi

Mum çiçekleri küçük saksılarda yetiştirilir büyüy saksılarda rahat eder düşüncesi kesinlikle yanlıştır büyük saksılar mum çiçeğinin büyümesi ve çiçek açmasını zorlaştırır.

Mum Çiçeği Üretme Fideleme

Mum çiçekleri çok azgın çiçeklerdir. bir dalını koparıp ekmeniz hemen yeşermesine sebep verir. Dalda iki yaprak bırakın ve uygun bir toprağa dikin gerisini toprak anaya bırakın.