Ligorin Tavuğu (Leghorn) : Ligorin Tavukları Dünyada en çok bilinen yumurta tavuklarının içerisinde yer alırlar. Bakımlarına göre yılda 300 Adet yumurta verdikleri gözlemlenmiştir. Ligorin Tavukları Gines Rekorlar kitabında senenin 364 günü yumurta yaparak yer almışlardır. İri ve Bantam olarak iki yapıda görülürler. Aktif ve oldukça hareketli davranışları vardır.

  1. Çıktığı Ülke İtalya’dır. Senelik Yumurta Adeti 300 Adet’tir bu rakam bakımına göre değişmektedir. Yumurta rengi Beyaz’dır. Erkeklerde ağırlık 3.4 kg Dişilerde 2.5 kg gibidir. 4 adet tırnakları ve tek ibikleri vardır.
  2. Renkleri çeşitlilik gösterir en çok görüldüğü renk Beyaz bunun yanında siyah benekli sarı kahverengi gümüş gibi renkleride vardır.
  3. Ligorin tavukları çabuk erişkenlik gösterip 3.5 ile 4 aylıkken yumurtaya yatarlar. Ülkemizde bir çok kişi yumurta almak için bu tavuk ırkını kullanmaktadır.
  4. Ligorin Tavukları et için beslenilmezler ama yumurta verimi düşenler kesilmekten kurtulamaz. Ligorin tavuklarının kilosu çok az olduğu için ve yumurta verimi yüksek olduğu için yumurta tavuğu olarak kullanılır. Ligorin tavukları beyaz yumurtladıkları için yumurtaları organik olarak görülmez bu nedenle köylerde pek ilgi gören bir ırk değildir.
  5. Ligorin Tavukları hareketli gezmeyi severler az yem yerler ama yumurta verimleri oldukça iyidir.
  6. Ligorin Tavukları diğer tavuklara göre daha iyi uçarlar bunun nedeni hafif cüsseleridir.
  7. Ligorin Tavukları özgür ve hareketli bir yapıya sahip oldukları için gurk olmaları zordur. Tavuklar içerisinde en hızlı gelişip yumurtaya en hızlı düşen tavuklardandır.
  8. Ligorin Tavukları Bir yıl içerisinde bakımlarına göre 250 ile 300 arası yumurta yapar.
  9. Ligorin Tavukları gurk olmazlar bunun için yumurtalar kuluçka makinasında çıkar. Ligorin civciv fiyatları 3 ile 5 tl arasında değişmektedir.
  10. Ligorin Tavukları Erken erişkenlik gösterir ve 4 ile 5 aylık olduklarında yumurtlamaya başlarlar.