Lepistes Özellikleri, Lepistes Bakımı, Lepistes Akvaryum Kurulumu ve Cinsiyet ayrımı nasıl yapılır bunlar hakkında kısa bir bilgi vereceğim.

Lepistes balıkları çok beslenen ve akvaryumda görseli ve bakımı güzel olan bir tatlı su ve canlı doğuran bir balık türüdür. Çeşitli renklerinin olması akvaryuma daha farklı bir hava katmaktadır.

Lepistes balıklarına doğru akvaryum ve doğru kurulumla birçok yavru alıp akvaryumunuza farklı bir görsellik katabilirsiniz. Ayrıca bitkili akvaryumlar için oldukça uygundurlar. Çok fazla kalabalık

 balık bakacaksanız suyun drumuna çok dikkat etmelisiniz. Her 5 litre için 1 çay kaşığı tuz kullanmanız balıklarınız için yeterli olacaktır. Tuzun akvaryum için uygun tuz olmasına dikkat ediniz.

Lepistes ile uyumlu balıklar çoktur bu lepistesin barışçıl ve sakin olmasından kaynaklıdır. Genel olarak sakin olan tüm tatlı su balıkları ile bakılabilir. Japon balıkları ile uyum sağlamaz

japon balıklarının kuyruklarını yediği görülmüştür. Lepistes balıklarının yanında çöpçü ve cüce vatoz uygun olur çöpçü dipte kalan artık yemleri temizlerken cüce vatoz yosun işini halletmiş olacaktır.

Lepistes bakımı çok kolaydır su değerleri korunup doğru yemlenme ile sorun yaşamayacaksınız. 

Lepistes Balıklarının cinsiyet ayrımıda oldukça kolaydır. Bunun için renklerinden tutun kuyruk yapısından bile kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Dişiler daha sade erkekler renkli ve kuyrukları uzun ve alımlıdır dişilere göre.

Lepistes balık hastalığı en çok görülen beyaz benek ve mantardır kuyruk ile başlar ve önlemi alınmaz ise ölüm ile sonuçlanır. Su değişimleri ve sıcaklığı çok önemlidir bunun yanında akvaryum filtresi temizliğide bunların yanında etkendir.

Lepistesleriniz için Bol bitkili ve özenle seçilmiş kayalarla kurduğunuz 30 litre bir akvaryum yeterlidir tabi bu balık adetinide dikkate alınarak seçilmelidir. Lepistes balıkları üreyecekleri için 60 litrelik akvaryum uygun diyebilirim.

Lepistesler kendi yavrularını yerler bunun için saklanacakları bir ortam akvaryum içerisinde olması tercih edilir. 

Lepistes ( Poecilia reticulata )Özellikleri

  • Habitadı ve Anavatanı:Orta ve Güney Amerika, Venezuella, Barbados, Trinidad, Brezilya ve Guyana
  • Beslenme Biçimi:Kuru Yemler ve akvaryumda oluşan yosunlar
  • Davranış Biçimi:Barışçıl
  • Sıcaklık:20°C - 28°C
  • Boy Erkek / Dişi:1.5 - 3 cm / 3 - 6 cm
  • pH:6.8 – 8.5