Kangal Köpeği Türkiye Kökenli bir Köpek ırkıdır. Kangal Köpeği Türkiye'de Sürüler için çoban köpeği olarak kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde bekçilik görevleride verilmiştir. Kangal Köpeği adını Sivas Şehrinin Kangal ilçesinden almaktadır. Kangal Köpeği çok cesur ve oldukça sadık bir köpektir. Ön sezileri oldukça gelişmiş hızlı ve cesur köpeklerdir. Ailelerine karşı hoşgörülüdürler tehlikeyi anında sezer ve karşılık verirler. Kangal köpekleri aldıkları göreve çok bağlıdırlar sonunda ölüm bile olsa bu görevi yerine getirmek için elinden geleni yaparlar. Kangal köpekleri sahiplerine çok bağlıdırlar ve onu başkası ile paylaşmaktan pek hoşlanmazlar kıskanç yapıları vardır. Bölgelerini Sahipleri yokken son derece iyi savunurlar ama sahipleri ile gelenlere daha hoşgörülüdürler. Kangal köpeklerinin dağda yetişmesi kendi özelliklerini daha çok dışarı vurmasını sağlamaktadır. Vahşi yaşama ayak uydurabilirler cesur ve atılgandırlar.

Kurtlara karşı oldukça hırçın tavırlar sergilerler.  Kangal köperkleri geçmişten gelen özgürlük duygusu ile hareket ederler. Bir yerde sabit kalmaktan hoşlanmazlar ruhları her zaman özgür olmak ister.

Evliya çelebi Kangal köpeğini seyahatlerinde görmüş ve onu bir aslana benzetmiştir bunun nedeni ise bir aslan kadar kuvvetli olmasıdır. Ülkemize ait bu Köpek cinsine gerektiği önem verilmediği kanaatindeyim. Kangal köpekleri koruma altında olmalı diye düşünüyorum.

Bu köpekleri köpek dövüşlerinde kullanan katil ruhlu bu işi para ile ölçen ama kendisini hayvan sever olarak tanıtan insanlarda oldukça çoktur. Sizce sevgi bir canın ölmesine dövüştürülmesine sebep olur 'mu bu sevgi değil katil ruhtur hırsıdır.

Kangal Köpeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Kangal köpeklerinde yediği kap çok önemlidir hem yediği ölçülür hemde kabın temizliği kolay yapılır. Genel olarak 3lt kapasiteli krom çelikten yapılmış kaplar tercih edilmelidir. Kap işini yaptığında sabunlu bir şekilde yıkandıktan sonra iyice durulanmalıdır.  Su kapları büyük ve taze su ile dolu olmalıdır. Suların taze olması oldukça önemlidir. 
Kangal köpeklerinin tasması 3 yada 4 cm genişliğinde olmalıdır tasmayı taktığınızda tasma ile boyun arasına iki parmak girmelidir çok sıkı yada çok bol olması yanlıştır. 
Kangal Köpeklerinin barınakları temiz olmalıdır sık sık temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Köpeğinizin sağlıklı bir şekilde yetişmesi için temizlik en önemli husustur. Sık sık bakımını yapmalısınız.

Kangal Köpek Özellikleri ve Bakımı

  • Karakteri:Dikkatli, Koruyucu, atik, bağımsız ve sakindir.
  • Rengi:Açık Dore, Sarımsı Kahverengi, Gri, Boz
  • Anavatanı:Türkiye
  • Tüy Şekli:Kısa
  • Vücut Yapısı:Büyük ve Kaslı
  • Zeka Seviyesi:Zeki