Florya ispinozgiller familyasından ötücü bir kuş türüdür. Ağaçlık bölgelerde yaşarlar üreme dönemlerinde gruplar halinde uçarlar başlıca besinleri tohumlardır. Florya doğa kuşları 14cm uzunluğunda sakaya göre daha iri yapılıdır. Renkleri kirli yeşili andırır Florya cinsiyet ayrımı kolaydır erkekler göğüs sarımsı kuyruk ve kanatlar limon sarısıdır, Dişiler ise ufak ve kahverengi yeşildir. Floryalar yuvalarını sık çalıların içerisinde yaparlar ama çok gizlerler yuvalarını.

Florya kuşları doğaya ait olsada ötüşleri için birçok kişi florya kuşlarını yakalar ve kafeste beslerler şuanki yasa gereği saka ve florya gibi doğa kuşlarını yakalamak beslemek yasalara aykırı ve cezai bedelleri vardır.

Florya kuşları genelde ahşap kafeslerde beslenirler Florya için kafes içerisine tek bir tünek yeterli olacaktır bu tünek ahşap olması önemlidir. Florya için en ideal suluk İtalyan bardak suluk'tur bunun nedeni örtüyü engellememesidir bulunmuyorsa kanarya suluğu kullanılabilir. kalamar kemiği kullanılması önemlidir ayrıca mama takviye'side yapılmalıdır. Saka ve Florya Kuşlarında örtü önemli bir husustur sürekli örtüde olması kuş için daha iyi olacaktır. Kafes ve aksesuar temizliği çok önemlidir sık sık alt kısım değiştirilmeli ve suluk yıkanıp taze su verilmelidir. Florya kuşları tohumlar ile beslenirler biz genelde karışık tohumlar veririz.