Fizan Tavuğu Özellikleri

Fizan tavuğunun anavatanı Fransa olarak düşünülmektedir buraya ise Moğollar tarafından geldiği düşünülmektedir. Fizan tavukları büyük geniş şapka şeklinde tepeleri ile popüler bir yere sahip olmuşlardır. Fizan tavukları görselliklerinin güzel olması nedeni ile dünyanın birçok yerinde yetiştiriliyor. Fizan tavuklarının iki türü vardır bu türleri büyük ve orta boy şeklinde ayırt edilir. Bu tavuk ırkının birçok renk çeşitleri vardır bazı Fizan tavuklarında sakalda gözlemlenmiştir. Tepeleri çok uzadığında tıpkı kuşlarda olduğu gibi gözlerini kapatmaması için bir kısmını kesmemizde fayda vardır.
Fizan tavukları senelik 130 ile 180 adet gibi yumurta yaparlar yumurta renkleri beyazdır. Erkek Fizan horozu 1000 ile 1700 gr ağırlıklarında dişi Fizan tavuğu ise 900 ile 1200 gr ağırlıklarına ulaşırlar. Bu tavuk ırkının bazılarında sakal bulunur ayakta paçaları yoktur ve 4 adet ayak tırnağı mevcuttur.
Fizan tavukları günümüzde çok fazla yaygın olmasa ‘da birçok yetiştiricide mevcuttur üretmek kuluçkalık yumurta isteyen arkadaşlarımız bu üretici arkadaşlarımızdan yumurta ya da civciv şeklinde temin edebilirler. Fizan Tavuğu civciv ya da yumurta Fiyatları çok uçuk fiyatlarda değildir.

Fizan Tavuğu cinsleri

Fizan tavukları 2 boydur büyük ve orta bunun yanında çeşitli renkleri vardır.
Fizan tavuğu yumurta ve civciv Fiyatları için sitemizin ilanlar bölümüne göz atabilirsiniz. Kuluçkalık yumurta ilanları ve civciv satılık damızlık Fizan tavuk ilanları yer almaktadır. Sizde sahibinden Fizan tavuk ilanlarını sitemize vererek satış gerçekleştirebilirsiniz.
  • Yumurtlama Dönemleri Mart Ayında Başlar Ağustos ayının Sonuna kadar devam ederler.
  • Damızlık olma yaşları 5 ile 6 aylık gibi 'dir.
  • Bazı türlerde sakal gözlemlenmiştir. 4 adet tırnakları vardır.
  • İbikleri V Şeklindedir.
  • Ağırlıkları 900 ile 2600 gramdır.

Fizan tavuklarının beslenmesi:

Fizan tavukları civcivlik döneminde civciv yemi ile beslenir. Civciv ilk yumurtadan çıktığında şekerli su verilerek civcivin ciğerlerinin açılması sağlanır. ilk hafta ben civciv yemini haşlanmış yumurta ile ufalayarak yavruların daha çabuk büyümesini sağlamak amaçlı veririm bu yavruların daha güçlü ve hızlı büyümesini sağlar. Fizan tavukları yetişkin olduğunda yumurta yemi ve buğday karıştırılarak verilebilir. Sık sık vitamin takviyesi yapılabilir. 
Kafes ortamları steril olmalıdır hassas türlerdir çabuk hastalık kaparlar.