Doberman Pinscher Köpek Özellikleri ve Bakımı

Doberman sağlam kaslara ve son derece zarif bir vücut yapısına sahip bir köpek türüdür. Doberman 1860'da Almanya'da geliştirilmiş ve muhteşem özelliklere

sahip bir köpek olmuştur. 1876 Yılında Köpek gösterilerine çıkmış ve büyük bir kitle kazanmıştır.  Dişi Doberman ve Erkek Doberman arasında oldukça farklı bir mizaç vardır. Dişiler ailelerine karşı oldukça sakin duyarlı ve duyguludurlar ama yabancılara karşı oldukça kuşkucu ve tetikte olurlar. Erkekler ise son derece zekidir ama çok fazla aceleci ve saldırgandır. Doberman köpekleri sahipleri bu köpeklere efendinin kim olduğunu belli etmesi gerekir yoksa çok zarar verici olabilirler acemi biri doberman bakmadan önce çok araştırmalı ve bu özelliklere sahip olmalıdır.

Doberman köpeklerine bakanların muhakkak bu köpekleri temel itaat eğitimlerine götürmeleri ve günlük enerjilerini atmalarını sağlamaları gerekmektedir. Bu köpek ırkı 2 yaşından sonra bile gelişmeye evrilip değişmeye devam eder. Doberman köpekleri 10 ile 12 aylıkken eğitime alınmalı ve sıkı bir eğitimden geçirilmesi gerekir.

Bu köpeklerin karakterleri 2 yaşından sonra bile gelişmeye ve değişmeye devam eder bu köpekler 10-12 aylık iken  eğitime alınmalıdırlar.Çok iyi bekçi ve koruma köpekleridirler.Yüz yıldan fazla bu görevlerde kullanılmışlardır.Dişi Dobermanlar erkeklerine göre apartman hayatına daha kolay adapte olurlar,ancak her iki cinsin de günlük sinirsel enerjilerini boşaltmaları gerekir.

Dobermanlar bekçi ve muhafaza köpeği olarak kullanıma uygundurlar uzun yıllardır bu görevleri başarılı bir şekilde yapmış ve yapmaya devam etmektedirler. Apartmana çok uygun olmasa'da Dişi Dobermanlar erkeklere nazaran daha fazla apartmana uyum sağlarlar. 

Doberman ırkının oluşumunu sağlayan Lois Doberman aslında Alman'yada bir vergi tahsildarıydı ve işinin gereği sık sık tahsilata gittiği bölgelerde haydutların olması nedeni ile bu ırkın ilk adımlarını atmış ve Great Dane, Alman çoban köpeği,Rottweiler ve Pinscher'in muhtemel Beauceron ve İngiliz Tazısı'yla çiftleştirilmesiyle 1860'da  Almanya'da oluşumunu tamamlamıştır.

 

 

 

 

Doberman Pinscher Köpek Özellikleri

  • Alanı:Güvenlik ve Polis Köpeği
  • Rengi:Sarımsı kahverengi kısımlarla siyah; kızıl; açık kahverengi
  • Anavatanı:Almanya
  • Ortalama Ömrü:10 ile 12 Yıl
  • Kilo Erkek / Dişi:29-41 / 29-41 kg
  • Boy Erkek / Dişi:66-71 / 61-66 cm