Jako ya da Afrika gri papağanı Özellikleri Bakım Eğitim ve Üretim

Jako ya da Afrika gri papağanı Türkiye'deki adıyla gri papağan (Psittacus erithacus), papağangiller (Psittacidae) familyasından orta büyüklükte bir papağan türüdür. 30 ile 35 cm boylarında giri ve siyah tonlu bu papağanların kuyruk renkleri kırmızı yada bordodur. Papağan türleri içinde en zeki olanları olarak söylenirler ve eğitime konuşmaya son derece müsait bir papağandır. Yaşama süresi 80 ile 90 yıl olarak belirtilmiştir. Jako papağanları ilgi eksikliği olduklarında kendi tüylerini yolduklarıda gözlemlenmiştir.

JAKO PAPAĞANI BESLENME

 Papağanlar doğal ortamlarında günlerinin çoğunu yemek aramakla geçirirler. Papağanların tropikal ormanda yedikleri meyve ve tohumlar çok besleyici olmakla birlikte glikozit bir maddede salgılar bu madde papağanların mide ağrısı çekmelerine sebep verir buna çare olarak papağanlar toplu olarak uçarak kil denilen bir toprak yerler. Bu toprak papağanların zararlı toksinleri dışarı atmalarına ve mide ağrı çekmemelerine olanak verir.

Papağanların Metabolizması hızlı olduğu için Son derece yüksek besin değerlerine ihtiyaç duyarlar.  

Jako Papağanları Petshoplarda sadece çekirdekle beslenmektedirler buda jako papağanlarının çekirdeğe alışmasına yol açar bu alışlanlık jako papağanlarda yavru evresinde başlar yani jako papağanınız küçüklükten yem alışkanlığı kazanır. Ama üzülmeye gerek yok Papağanınıza yavaş yavaş yeme alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Bu adımları aşağıdaki gibi uygulayalım.

Jako papağanı ne yer ve nasıl yeme eğitimi verilir

1: 250 şer gram civarında karabuğday, arpa, mısır, aspir yulaf tohumunu temin edelim.

2: Temin ettiğimiz besinleri 2 ila 3 ay ara ile papağanınızın kafesinde çekirdek içerisinde kuşunuza vermek olacak.

3: Bu besinleri acele etmeden zamanlara yayarak vermek olacaktır sinirlenmeden acele etmeden kuşa yaklaşmanız gerekir.

4: Kuş bu besinlere alıştığı zaman sebzelere geçilmesi gerekiyor.

Jako papağanına ne Yedirilmemeli

Avokado çikolata, tuzlu gıdalar, yağlı gıdalar, alkol, gazlı içecekler, hazır meyve suları, meyvelerin çekirdekleri, maydanoz yaprakları, (sap kısımları verilebilir), hurma (cennet meyvesi) soğan, mantar ve patlıcan kuşa verilmemesi gereken başlıca gıdalardır.

Jako papağanı ne yer sorusuna verdiğimiz cevap kafanızı karıştırmasın ilk aldığınızda sadece çekirdeğe alışan jako papağanları daha sonra yavaş yavaş sizin elinizde yeme alışkanlığı kazanmalıdır bunu yaparken acele etmeden sevgi ile yapmalısınız zira jako papağanları karşısındakinin hislerini anlayabilen ve bunu unutmayan canlılardır.

JAKO PAPAĞANI EĞİTİMİ

Eğitim konusu her zaman sabırla olmalıdır. Bir haftada öğrenmesini beklemeyin. İlk gün ışık alan, cereyansız, sakin bir odada kalsın. Ortama alışmasını bekleyin. Tek kişi ilgilensin. Yemek su düzenli her gün yenilenmelidir. Yumuşak güzel sözlerle alışması sağlanmalı, asla ele size alışmadan almaya, tutmaya kalkışmamalı. Kısa kelimeler seçilmeli konuşurken ki kolay öğrensin. İsmi de kısa olmalıdır. El kafeste 15 dak dan fazla tutulmamalı. Size alışmaya başladıktan sonra aile ile de tanışmaya başlar. Yavaş yavaş ele alışmaya başladıkça dışarı da çıkarmaya başlanabilir. Elde tutulan uzun bir tünek sopa vasıtayla dışarıda olmaya alışabilir. Eğitim birebir olmalıdır. Dil kesme vb. saçma tavsiyelere kulak asılmamalıdır. Bunlar hayatını tehlikeye atan yanlış inançlardır. Sevdiği yiyecekleri elden açken uzatmak en iyi alıştırma metodlarındandır. Jako papağanları Sebep sonuç ilişkisini kavrayabilen papağanlardır. Bu sebeple papağanınıza konuşmayı öğretirken sebep ve sonuç modeli ile konuşma öğretebilirsiniz. Örnek : Beni seviyormusun dediğinizde seni çok seviyorum diyebilir. Kapı zili çaldığında kimo diyebilir bunun için sebep sonuç ilişkilerinde başarılı olan papağana bu gibi eğitimler verilebilir. Bu eğitime geçmeden önce papağanınızın size alışması kendi parçası gibi görmesi gerekmektedir. Jako papağanları konuşmaya başlamadan önce size iyice alışmalı ve ona öğreteceğiniz kelime üzerinde sıkı çalışmalısınız. Söylemesini istediğiniz kelimeleri sık tekrar etmeli bunu söylerken onunla ilgili ve mutlu gözükmelisiniz. Eğer sebep sonuç ilişkisi içerisinde bir konuşma öğretecekseniz kapı çaldığında duyabileceği şekilde kimo, birisinin size beni seviyormusun demesinin ardından seni çok seviyorum, En büyük Hangi takım dan sonra tabiki Galatasaray demelisiniz :) 

Dr. İrene Pepperberg, dünyanın en meşhur papağanı olan Alex isimli gri papağana bazı objelerin isimlerini bazı renkleri objeleri 6 ya kadar saymayı öğretmiştir.

JAKO PAPAĞANI CİNSİYET AYRIMI

 Jako papağanlarında cinsiyet ayrımı tüylerine yüzlerine yada gaga ve ayaklarına bakılarak yapılamıyor. Jako papağanı cinsiyet ayrımı DNA yöntemi ile yapılabilmektedir.

JAKO PAPAĞANI TÜRLERİ

 Kongo jakosu : Nominat olan bu alt tür, Timneh alt türünden daha büyüktür. Yaklaşık 33 cm dir. Parlak gri tüylü, kiraz kırmızısı kuyruklu ve kara gagalıdır. Fildişi Sahilleri'nin güneydoğusundan batı Kenya, kuzeybatı Tanzanya, güney Zaire ve kuzey Angola'ya uzanan coğrafyada yayılım gösterir.

Timneh jakosu : Diğer alt türden daha küçüktür. Koyu kömürsü gri renkte, kestane rengi kuyruklu, alt çeneye kadarki olan bölümü parlak boynuz renklidir. Batı Afrika'da yukarı Gine ormanlarında, Sierra Leone, güney Mali'den Fildişi Sahilleri'ne uzanan coğrafyada yayılım gösterir. Diğer alt türe göre daha kolay konuşturulabilir.

JAKO PAPAĞANI ÜREME

Eylül- Temmuz arasıdır, 4-5 yumurta yaparlar, 65 derce fahrenayt altında ısı olmamalıdır. Kafesler olabildiğince büyük olmalı,içine kanat çırpa bilmeli. Paslanmaz çelikten yapılmış olabilir. Gaga taşı muhakkak olmalı,karışık kaliteli yemler verilmeli. İçme suyu ve hijyene daima özen gösterilmeli, oymalı, tahta vb.. kafes ve oyuncaklar tercih edilmemelidir. Çünkü bunlarda hijyeni korumak zorlaşır. Jako papağanlarında cinsiyet ayrımı DNA yöntemi ile yapılmaktadır. Jako papağanlarında üretim zor olsada imkansız değildir. Erkek ve dişi papağanlarınıza doğal ortam ve ısıyı sağlarsanız yavru alabilirsiniz ama öncelikle ısı sağlıklı papağanlarınız olmalıdır.