Cennet(sevda)papağanları çok gürültücü papağanları dır. Çok yaramaz dırlar. Gerçekten çok ama çok akıllıdırlar.Örneğin kafesi nasıl açacağını öğrenebilir. Çok zor konuşur ama ıslık yetenekleri gelişmiştir.

Küçük bir papağandır. Bakımı kafesi temizleme tüy dökümü falan çok kolaydır. Büyüktür papağanlardan hiç bir farkı yoktur.Davranış olarak.Mesela eğer alıştıktan sonra Ona ilgi göstermezseniz Size küser ve depresyona girer tüylerini yolar.

Sahibine karşı çok bağlıdır.Mesela Ben kardeşimle bir kere kavga ediyordum.Kuşta kardeşime saldırmıştı.Birde kuş sahinin yatağında yatmayı çok sever hemen yanına yanaşıp uyumak en sevdiği şeylerdir. Zamanla konutlara alışırlar.Benim şu anki çift cennetler im bile kafese gir diye bağırınca kafese giriyorlar.

Ama bütün bu özelliklerden yaralanmak için papağan yavruyken alınmalıdır. Cennet papağanların dan yavru almak kolaydır. Cennet papağanı ile sevda papağanı arasında hiçbir fark yoktur.Sadece sarı kırmızı cennet papağanı 1,2 cm daha büyüktür.

AMA YAVRU ALMAK İSTEYENLER İÇİN AYNI RENK CENNET PAPAĞANLARININ ÇİFTLEŞTİRİLMESİ ÖNERİLİR. 

Cennet(sevda) papağanları bebek olmadıkları zaman zor evcilleşir. Cennet papağanlarının kindar bir papağan olduğunu unutmamak gerekir. Cennet ve Sevda papağanları eşleşir ama yavruları kısır doğarlar.

CENNET PAPAĞANI SEÇMEK ( SEVDA PAPAĞANI )

Hangi renk papağan alacağınıza karar verin.İstanbul da genellikle turuncu ve sarı kırmızı olanlarında bulunmaktadır. Bol çeşit sadece eminönü çiçek pazarında var.Ama oradaki hayvanların yaşam şartları çok ağır genellikle hasta oluyorlar.Ve fiyatları da normalden biraz daha pahalı.Ama bende eminönü çiçek pazarından aldım. Eminönün den aldığınızı var sayarsak.

1.) İlk önce pazarı tamamen gezip fiyatları alın.Genelikle ilk yerler pahalı oluyor.(Eminönün de yavru kuş yok denecek kadar az.En iyi ihtimal genç kuşlar var.)

2.) Kesenize uygun yeri buldunuz.Şimdi sırada papağanları bakma zamanı geldi.Alacağınız papağan ne kadar hızlı ve meraklı  olması iyi dir. Sağlıklı kuşlar bunları yapar.Papağan kafesinin önünde en az 10 15 dk vakit ayırın.Ama en çok dikkat edeceğiniz husus papağanın uyumaması olsun.Arada sırada parmağınızı uzatarak papağanları rahtsız edebilirsiniz hızını ölçmek için.Kuşun ayakları ne kadar açık renkte olursa o kadar küçük.Özellikle sevda papağanı diye geçen cennet papağanlarında gagası ten rengi olanlarda eğer üzerinde kahve renklilik varsa o kuş tam bebek sizin minicik dostunuzdur.Ama gagalarını bile boyuyorlarmış kuşların.

3.) Eğer eş istiyorsanız.Yine salmaya bakınız.Eğer salmada yan yana durup birbirlerini kaşıyorlar sa onlar büyük bir ihtimalle anlaşıyorlar ama siz genede kuşları bir rahatsız edin.Hepsi aynı yere doğru kaçsınlar.Tekrar uzaklaşıp hallerini izleyin.Tekrar beğendiğiniz çift bir birlerinin yanına gidiyorsa bu kuşlar bir birlerini eş olarak görüyor demektir.Bu arda 2 tane kuş alacağınız İçin pazarlık etmeyi unutmayın.

CENNET PAPAĞANI EĞİTİMİ ( SEVDA PAPAĞANI)

Cennet papağanları çok kolay evcilleşen ele gelen papağan türlerinden değillerdir.Ama yavru iken alındıklarında çok iyi bir şekilde evcilleştirilebilen kuşlardır.Ancak yavru olmayan kuşlarda evcilleşmeyecek diye bir şey yoktur.En önemlisi sabırlı olabilmektir.Cennet papağanları doğada sürüler halinde yaşarlar.Çok sosyal bir kuştur. Kendilerine bir arkadaş edinirler. Cennet ve sevda papağanları aynı şekilde eğitime tabi tutulabilirler.
Cennet(Sevda)Papağanlarında Eğitim YENİ BİR CENNET PAPAĞANINA NASIL DAVRANILMALIDIR
Yeni aldığınız cennet papağanını eve fazla sallamadan hırpalamadan getiriniz.Sonra ona bir köşe veriniz.Kapı kalorifer ve cam yanlarında olmasın.Hava akımları kuşları çok çabuk hasta eder ve ölmesine bile yol açabilir.Daha sonra kuşu 2 gün boyunca fazla rahatsız etmeyin.Sadece yemini suyunu verin ve rahatına bakmasına yardımcı olun.Mümkünse evin kafes kuytu bir yerinde olsun.Sonra uzaktan kuşu gözleyip onunla konuşabilirsiniz.Yaklaşık 3 ile 5 gün arasında kuşa böyle davranın. Kuş size az çok(siz yanına yaklaşmayı başlayınca bağırıp kendini kafesin bir ucundan diğer ucuna atması gibi) alıştıktan sonra kafesi insanların daha çok bulunduğu yere koyun.Bu yeni yerinde yaklaşık bir 10 gün boyunca onunla ilgilenin.10 Günün sonunda kuşu açabilirsiniz.Ancak kuş kafese girmesi için sakın onu sakın sakın el ile yakalamaya çalışmayın. Böyle bir hata geri dönülmeyecek sorunlara yol açar.Onu hava kararınca ya da havlu yöntemi ile kafese sokabilirsiniz.Kuşu açmaya başladıktan sonra onla daha çok ilgilenenin ve daha çok yaklaşın yaklaşırken ona çekirdek kraker ve sevdiği şeyleri verebilirsiniz.Yavaş yavaş size alışacaktır.AMA HER PAPAĞAN ALIŞACAK diye bir şey yoktur.

CENNET PAPAĞANI BESLENME ( SEVDA PAPAĞANI)

Cennet papağanları doğal ortamlarında bitki tohumları ve  yeşil yapraklı bitki meyveler ile beslenirler.  Dal darıyı çok severek tüketirler. Tüy döneminde yemi ile birlikte yulaf tüy değişimine katkıda bulunur. Keten tohumu soğuk dönemlerde verilmelidir nedeni yağlı besin olduğu için kilo almasına ve soğukta üşümemesine olanak sağlamasıdır.
Tahıl dışında verilmesi gereken besinler; hindistan cevizi, maydanoz sapı, badem kabukları,yeşil biber, kırmızı biber tüketebilirler. Muhabbet kuşlarında olduğu gibi kalamar kemiği ve kuş kumu sürekli olarak kafeste olmalıdır.

CENNET PAPAĞANI TÜRLERİ ( SEVDA PAPAĞANI)

Roseicollis Verde  : Şeftali yüzlü cennet papağanı, sevda papağanı
Fischeri Verde : Fischer cennet papağanI
Roseicollis Lutino  : Şeftali yüzlü sarı cennet papağanı, sevda pağağanı
Personatus Viola : Maskeli mavi cennet papağanı
Personatus Verde : Maskeli cennet papağanı

CENNET PAPAĞANI ÜRETİMİ ( SEVDA PAPAĞANI)

Cennet papağanlarının üremesi muhabbet kuşlarına benzer. Cennet papağanlarımızı eş yaptıktan sonra kafesi üremeye uygun hale getirmek ve yuvalık takmak gereklidir. Kafesimize yuvalık taktıktan sonra kuşlar hazır olduklarında yuvalığa girip talaş yada kağıtlar ile yuvalığı doldururlar bu iyiye işarettir. Yumurtalar ortalama 18 ile 21 gün arasında çıkmaya başlarlar. Üreme için Sağlıklı bir erkek ve dişi yeterli olacaktır. Tabi sürekli rahatsız edilen kurcalanan çift size istediğinizi vermez bunun için mümkün olduğunca sakin ve rahat olacakları bir ortam hazırlanmalıdır.