Çekoslovak Muhabbet Kuşu

Ülkemizde Üreticilerin en çok ilgi gösterdiği muhabbet kuşu türüdür. Çekoslovak muhabbet Kuşlarının özellikleri daha iri ve uzundurlar. Kanat ve kuyruk kısmı diğer türlere göre daha uzun belirgindir. Çekoslovak muhabbet kuşları bu özellikleri nedeni ile ülkemizde oldukça ilgi görmüş ve üreticilerin üretmesinde en büyük nedenlerden olmuştur Çekoslovak muhabbet kuşları diğer kuşlara göre daha iyi fiyatlar görmektedir. Çekoslovak Muhabbet kuşları 50 TL ile 75 TL arasında alıcı bulabilmektedir.

Çekoslovak muhabbet kuşu Çek Cumhuriyetine ait bir ırk olarak görülmüş ve bu ismi almıştır. Diğer ırklara göre daha derli toplu uzun kuyruk ve gösterişlidir.  Yavru bakmaları gayet iyidir ama her kuşta olduğu gibi en önemli etken muhabbet kuşunuzun bakımıdır. Sağlıklı bir kuş hem iyi yavru bakar hemde hastalıklara karşı oldukça dirençli olur. 

Çekoslavak Muhabbet Kuşu

Çekoslovak Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılır?

Çekoslovak Muhabbet Kuşu Kafesini seçerken çok küçük olmamasına dikkat etmeniz gereklidir. Besleyeceğimiz adete göre Kafes ve aksesuar almalısınız. Tek besleyip konuşturmak için ideal kafes ölçüsü 60*40*40 olmalıdır bana göre çok fazla aksesuar koyup muhabbet kuşunuzu rahatsız etmemelisiniz kuşun içeride rahat hareket etmesi önemli bir husustur. Kafes içerisinde Mineral Kum Kemik yem ve Suluk olmalıdır. Vereceğiniz vitamin takviyesi belirli aralıklarda olmalıdır ve aynı şekilde mama vermeyi ihmal etmemelisiniz.  Kafes içerisi temiz ve steril olmalıdır. Özellikle yaz aylarında dış parazitlere (bit pire gibi) çok dikkat etmeli ve sık sık kontrol etmeliyiz. 

Muhabbet Kuşları Tüy değişimlerinde çok hassas olurlar ve düzensiz tüye girmelerini önlemek için mevsim geçişlerindeki ani hava değişimlerine çok dikkat etmeliyiz.

Çekoslavak Muhabbet Kuşu

Çekoslovak Muhabbet Kuşu Eşleştirme ve Yavrulama

Çekoslovak Muhabbet kuşu yavru Almak ve eşleştirme yapmak çok önemlidir. Özellikle Erkek veya Dişi Muhabbet Kuşunuzun eşini kendi seçmesi çok önemlidir ilk önceliğiniz eş seçimi olmalıdır. Eş seçimi yaptıktan sonra Kafes düzeni Kafes aksesuarları seçmeye geldi sıra diyebiliriz.  Kafes içerisinde ayna merdiven salıncak olmaması önemli hususlardandır bunlar kuşların dikkatini dağıtacak ve eşleşmeyi geciktirecek hususlardandır. Kaşlarınız bir hafta aynı kafeste kaldıktan sonra yuvalık takılabilir. 

Eş döneminde kuşları çok rahatsız etmemek gerekir ve bakımlarına dikkat etmekte önemli bir önceliğiniz olmalıdır. E vitamini takviyesi haftada iki gün yumurtalı mama kafesten eksik olmaması gereken kemik ve kum eşleşme ve yumurtlama için önemli öncelik taşımaktadır.  Artık eşleşme ve ilk yumurta için hazırız. 

Evet Arkadaşlar ilk yumurtamız geldi ise kuşlarımızı rahatsız edip strese sokacak tüm davranışlardan uzak kalmalı çok sık olmadan kontrol etmeli ama bunu kuşları huylandırma dan yapmalıyız.  Yumurta çıktıktan 7 gün sonra bir ışık yardımı ile kontrol ederek yumurtanın boş mu yoksa dolumu olduğunu görebiliriz. 
Çekoslavak Muhabbet Kuşu
 
ÇEKOSLAVAK MUHABBET KUŞU HAKKINDA EN SIK SORULAN SORULAR
 
  1. Çekoslavak Muhabbet Kuşu Farkı Nedir ?
  2. Çek Muhabbet Kuşu çiftleşmesi nasıl olur diğer ırklarla eşleşirmi ?
  3. Çekoslavak Muhabbet Kuşu Konuşurmu Nasıl Konuşturulur ?
  4. Çekoslavak Muhabbet Kuşu cinsiyet ayrımı nasıl yapılır ?
  5. Çekoslavak Muhabbet Kuşu Nereden Temin Etmeliyim ?

 

 

  1. Çekoslavak Muhabbet Kuşu Farkı Diğer ırklara oranla daha iri ve uzun kanat kuyruklara sahip olmasıdır buda onu diğer muhabbet kuşu ırklarından ayıran en büyük özelliklerindendir.
  2. Çekoslavak Muhabbet Kuşu Diğer ırklarla kolaylıkla eş tutabilir ve yavru alabilirsiniz çıkan muhabbet kuşu yavruları kırık diye hitap ettiğimiz iki kandanda bazı özellikler alır.
  3. Çekoslavak Muhabbet Kuşu Konuşur diğer ırklarla konuşma yetileri aynı özelliktedir önemli olan sağlıklı bir çek yavru muhabbet kuşu bulmanız. Konuşma Eğitimi için yazımızı okuyunuz...
  4. Çekoslavak Muhabbet Kuşu Cinsiyet ayrımıda diğer ırklarla aynı şekilde yapılır.  Cinsiyet ayrımı için yazımızı okuyunuz...
  5. Bu ırkı kesinlikle bir üreticiden yada işin ehli petshop'lardan temin etmelisiniz fiyatları diğer ırklara göre biraz daha fazladır ama daha göze hoş gelirler.