Brahma Tavuğu Özellikleri Nelerdir :  Brahma Tavuk ırkları Cochin ve Malay ırklarının melezlemesi ile ortaya çıkmıştır. İlk çıkış yeri Asya’dır. Yetiştiriciler bu ırkları Amerikada yaptıkları çalışmalar sonucunda farklı renk varyeteleri elde etmiştir.

Ortalama Ağırlıkları Horozlarda 5.4 iken Tavuklarda 4.3 kg gibi görülmüştür. Deri renkleri sarı yumurtalarının renkleri ise kahverengidir. Brahmaların en büyük özelliklerinden biri gösterişleridir. Görüntüsü oldukça iri cüsse küçük bir ibik geniş ve haşmetli bir duruş ve bol paçalı bir ayaktır. Brahma türü sıcak ve soğuk iklim şartlarına oldukça dayanıklı olmaları önemli bir etkendir. Büyük ve ağır bir ırk olmalarına rağmen yavaş gelişim gösterirler bu nedenle etçi olarak ticari bir faaliyet içerisine girememişlerdir. Yıllık yumurta verimleri 100 ile 120 arasında görülmektedir.

Brahma Tavuk Türleri Hindistanın Brahmaput ra bölgesinden isim almış bir tavuk ırkıdır. Brahma bir orman tavuğu olan (Gallus Gigantus) ve Cochin ile ilişkisi olduğuna inanılıyor. Brahma Tavukları 1846 yılında Hindistan’dan Amerika’ya getirildi. Getirilme amaçları yumurta tavuklarının soğuk havaya dayanıklılığını arttırmak ve yumurta tavuklarının kanlarını yenilemek için kullanıldı.

Brahma

Amerika’ya ilk gelen Brahma Tavukları 6.5 kg kadar ulaştılar ama bu ağırlıkları görmek günümüzde çok zor. Brahma Tavuk Türleri iyi huylu kendine güvenen oldukça uysal bir tavuk türü olmasına rağmen kolayca korkmazlar. Uysal olmaları nedeni ile eğitilebilir bir ırk türüdür.

Brahmaların Renk variyetleri görülmüştür. Ama American Standard of Perfectio kabul ettiği 3 Renk vardır. Bu Renkler R.lighy, Dar, Buf Bu renklerin dışındaki Brahmalar standart dışı olarak görülmektedir.

Australian Poultry Associati on Kuruluşu ise daha çok renk kabul etmiştir bunlar Dark, light, buff, black, blue, partridge, crele, barred renklerini kabul etmişlerdir. Brahma ırkının tam bir olgunluk dönemine ulaşması için yaklaşık iki yıllık bir süre gerekmektedir.

Brahma Tavuk Görünüm Özellikleri

  • Renk Kombinasyonları Mevcuttur.
  • Ortalama Ağırlıkları, Horozlarda 5.5 kg Tavuklara 4.5 kg olarak gözlemlenmiştir.
  • Sakin bir ırktır ve iri bir gövde tüylü ayakları( Paçaları ) vardır.

Brahma

Brahma Tavuk Çeşitleri

  • Light Brahma
  • Dark Brahma
  • Gold Brahma
  • Dev Brahma
  • Buff Brahma
  • Blue Brahma

Brahma

Brahma tavukları ülkemizde çok tercih edilmektedir heybeyli görünüşe sahip olmaları sanırım bunlardan biridir. Brahma Fiyatları cinsin özelliklerine göre değişirken 200₺ ile başlayıp devam etmektedir.

Sitemize Brahma ve Diğer Tavuk ilanları verebilir yada ilan verenlerden temin edebilirsiniz.