Begonya Çiçeği Yetiştirilmesi Çoğaltılması ve Bakımı

Begonya Çiçeği Evlerde bakılmak için uygun bir çiçektir. Güneş ışıklarına doğrudan ihtiyaç duymaz ama soğuk yada sıcaktan hemen etkilenir. Saksı içerisindeki mineralleri ve vitaminleri belli bir süre içerisinde tüketir bunun için toprağa mineral ve vitamin takviyesi yapmalısınız. Begonya çiçeğinin 2 yada 3 yıl içinde toprak değişimi gerçekleştirmelidir yanında etkileşim kuracağı çiçeklerin olması ona fayda sağlayacaktır. Kış aylarında begonya az miktarda sulanır diğer şekilde soğuktan etkilenecek ve yapraklarının solması kolaylaşacaktır. Begonya ya verilen su toprağın tamamına dökülmeli sadece saksıda çiçek dibine dökülmemelidir. Begonya çiçeği yetiştirmek için bulunduğu ortam ısı değeri 15 °C altına inmemelidir aksi takdirde bitkiyi kaybetmeniz olasıdır. Bitkiye kışın soğuk su dökmemeliyiz suyun oda sıcaklığına erişmesi gerekmektedir.

Begonya Çiçeği İklim Şartları

En iyi gelişmeyi 15-21 °C de gösterir. Kışın sıcaklığın 10 °C den düşük olmamasına özen gösterilmelidir. %60-70 optimum yem miktarı gereklidir. Yarı gölge yerlerde iyi gelişirler. Güneş ışığı alan yerlerde de zarar görmeden bulundurulabilir.

Begonya Çiçeği Toprak Seçimi

John Innes saksı kompostu No.2’de iyi gelişir. Ayrıca, hacim olarak 2 kısım tınlı toprak, 1 kısım turba, 1 kısım yanmış ahır gübresi ve 1 kısım kumun karışımıyla elde edilen harç da kullanılabilir.

Begonya Çiçeği Üretim Fideleme

Begonya’nın üretimi tohum ve çelik ile yapılır.

Begonya Çiçeği Gübreleme

Çiçek Begonya’da her yıl Mart-Nisan aylarında saksı değiştirmesi yapılmalıdır. Mayıs-Eylül ayları arası 2 haftada bir kez 2 g/1 kompoze gübre verilir.
 
Begonya Çiçeği Sulaması Nasıl yapılmalıdır : Yazın bitkiye bol su verilmelidir. Sıcak ve kuru havalarda yapraklarına su püskürtülmelidir. Kışın verilen su miktarı azaltılarak, saksı toprağı orta derecede ve devamlı nemli tutulmalıdır.
Begonya Çiçeği Budaması Nasıl yapılır :  Genç bitkilerde büyüme 'ye teşvik etmek amacıyla uç alma yapılır. Ayrıca kuruyan, çürüyen yaprak ve çiçekler kesilip uzaklaştırılmalıdır.