Araucanas ( Yeşil Yumurtacı ) Özellikler

Yeşil yumurtacı tavukların en önemli özellikleri adından ‘da anlaşılacağı gibi yeşil yumurta yapmalarıdır iki boyutları vardır minyatür ve standart boy olmak üzeri iki boy yapısındadırlar. Araucanas tavuklarının çene altlarında ve kulak yanlarında sakalları mevcuttur. Çok hareketlidirler uyum sıkıntısı yaşamazlar. Güney Amerika ‘dan geldikleri bilinmektedir. Senelik yumurta adeti 160 ile 180 arasında gözlenmiştir. Yumurta renkleri yeşil ve mavidir. Paçaları ve tepeleri yoktur sadece sakalları vardır 4 adet tırnakları bulunur. Yeşil yumurtacı horoz ağırlıkları 740 -850 gr tavukları ise 680 – 790 gr gibidir bunu küçük ve normal boy olarak hesaplayabilirsiniz.
Yeşil Yumurtlayan tavuk karaborsaya düştü yumurtasının protein değerinin daha yüksek olduğu söyleniyor ama bu sadece söylentiden ibaret. Yumurta fiyatlarının yüksek olması sebebi ile mezatlarda çok yüksek fiyatlar gören damızlık yeşil yumurtlayan tavuk şu zamanın en gözde tavuk cinsi olarak görünüyor. Özenle bakan yetiştiricileri yumurtalarını 10 TL gibi bir rakamla satıyorlar birçok üretici aldıkları yumurtayı kuluçka makinasında değerlendiriyor.
 
Araucanas ( Yeşil Yumurtacı ) Damızlık tavuk, civciv ve kuluçkalık yumurta ilanlarını sitemizde verebilir ilanlara bakabilirsiniz. Uygun ve üreticiden fiyatları sizler için topluyoruz.