Alabay (Alabai) Köpek Türü ve Özellikleri

Alabay Köpeği familyası çoban köpeği, koruma ve alan köpeği olarak belirlenmiştir ve bu alanlarda başarılıdırlar. Alabay köpekleri kirli beyaz renklere ve kahverengi lekelere sahip olabilirler. Çıkış yeri olarak orta asya olarak bilinir. Köpek sürü köpeği olarak yetişrilmiştir ve apartmanda bakımı tavsiye etmez geniş alan isteyen bir köpektir. Yaşama süreleri 11 ile 15 yıl arasında değişmektedir.

Büyük Baskın bir özelliğe sahiptir kuvvetlidir. Her zaman tetikte duran bir köpek olarak bilinir yabancılara karşı oldukça sağ duyuludur ve yanlış bir harekette saldırabilir. Alabai Köpeğinin dışarıda olması şarttır. Alabai köpekleri oldukça oburdur ve şaşırtıcı derecede büyüyüp boylanabilir bir ebat vermek bu köpek ırkı için pek doğru değildir.

Eğitimde oldukça sabırlı olmalı ve onu bir göreve tabi tutmalısınız dışarıda olması çok önemlidir tembel tembel duruyor olarak gözükebilir ama anında fırlayabilir. Alabai köpekleri bir lidere gereksinim duyar bu lideri benimsemesi için eğitim sırasında bağırmak yada vurmak onu olumsuz etkiler. Sahibini benimserse onu lider olarak kabul eder ve itaat eder. Eğer bir alabai köpeği beslemek istiyorsanız sabrınız ve şiddete eğiliminiz olmamalıdır yoksa bu köpek ırkını eğitip besleyemezsiniz.


Alabay (Alabai) Köpek Türü Özellikleri
  • Alanı                  :Sürü bekçiliği, koruma köpeği
  • Rengi                 :Kirli beyaz, kahverengi tonları, boz, lekeler olabilir
  • Anavatanı          :Orta Asya
  • Ortalama Ömrü :11-15 yıl
  • Kilo Erkek / Dişi:55-79/40-65 kg
  • Boy Erkek / Dişi:65-78/60-69 cm