Bango güvercini diğer güvercin türlerine nazaran daha ufaktır misket gibi kafası, iri gözleri ve kısa gagası ile dikkat çeker. Bu güvercin türünün pek uçuş özelliği yoktur düz uçarlar ve aşağıdan verilen pırıltı ile direk kümese dalışa geçerler. genelde dönek besleyenler bu kuşu tercih ederler ama günümüzde kuşun renkleri ve görüntüsü için bir çok seveni vardır. bu güvercini yakalaması pek kolay değildir çok uyanık ve yerlerine sadıklar 'dır. Bango Güvercini yavru bakmak 'da zorlanabilir kısa gagası yüzünden bu yüzden yetiştiriciler yavruları başka bakıcı kuşlara baktıra bilirler.

Bangü güvercinler görüntü olarak çok güzeldirler nazlı bir ceylan gibidirler seyrine doyum olmaz bu güvercinleri uçuşları için değil sadece seyirleri için bakarlar. Bango Güvercinleri kendi aralarında çeşitlenir zamanla kırılmış kuşlar olabilir. Bu kuşları kaçak yakalamak amaçlı ve bakıcı olarak kullanırlar. Asıl bango Güvercini aşağıda Resimdeki gibi olmalıdır.

Bango Güvercin çeşitleri renklerine göre şekillenirler. Kara Kanatlar Kırmızı kanatlar çikolata kanatlar gibi renk varyantları vardır ve bu özelliklere göre değişirler. Güllü bangolar Sıfır gaga bangolar gibi bir çok özelliğe ayrılır. Ve Bu taşıdıkları özelliğe göre fiyat belirlenir. 

Uçuş özelliğinden tekrar bahsedecek olursak yüksekten uçarlar ve mermi gibi inerler yüksek uçuş kuşlarından diyebiliriz ama Bango güvercinlerini uçuştan ziyade görüntüsü için besleyen çoktur.