Leylandi Ağacı son zamanlarda Belediyeler tarafından çok tercih edilir ağaç genel olarak yazlıkların bahçelerin villaların duvar oluşturmak için kullandığı bir ağaçtır. Bu ağaçlar ile şekiller oluşturabilir ve duvar diplerinde dışarıdan içerisi gözükmemesi için dikilebilir. Leylandi ağaç türünün birden çok türü vardır. Türkiyeden en yaygın leylandi türleri : Yeşil leylandi (Cupressocyparis leylandiMelez Servi), Alacalı leylandi (Cupressocyparis leylandi 'Gold rider palle') ve sarı leylandi (Cupressocyparis leylandi 'Gold rider') o Leylandi bitkisi kullanım amaçları ve özelliklerini anlatmak gerekirse. Duvar oluşturmak için kullanılır. Rüzgarı keser. Her mevsim yeşildir. Budaması kolay ve istenilen şekle sokulabilir. Ses ve gürültüyü azaltır. Bakımı kolay ve susuzluğa dayanıklıdır. Leylandi 15 metreye kadar boylanabilir. Yaprakları her daim yeşil 4 köşeli koyu yeşil renktedir. Sık dokulu olması ona büyük bir avantaj sağlamaktadır. Yaprakları hoş bir koku yayarlar. kozaları 2cm çapında 8 pullu ve kahverengidir. her pulun altında 5 adet tohum bulunur. Donlara karşı dayanıklıdır ama -20 derece altında zarar görür. Leylandi ağacı tohumlama yada çelikle üretilir.

Leylandi Bakımı Sulaması Dikimi

Leylandi ağacı geçirgen toprağı çok sever suyu seven ve suya ihtiyaç duyan bir ağaç türüdür. Dikim aşamasında toprak geniş bir şekilde açılır açılan toprak alt ve üst toprağı ayrılır ilk önce üst toprak daha sonra alt toprak ile kapatılır. Dikim aşamasında dikkat edilmelidir. Kök üstü iyice kapatılır kök hava ile temas etmemelidir rüzgarda sallanmasını önlemek için bağlanmasında fayda vardır.
Leylandi ağacı için can suyu yüksek derecede önem taşır sulama işlemini yapmadan önce yanına bir sırık dikilip bağlanması önemlidir ve dikkat edilmelidir. Sık sık sulanmalıdır.
Leylandı Ağacı Budama ve Gübreleme
Leylandi ağacı Budama işlemi Ekim ayından Mart ayına kadar yapılması gerekmektedir. Budama yapılırken çok dipten yapılmamasına özen gösterilmelidir. Leylandi ağacı güneşi sever ve güneş almayan kısımlarda sararmalar meydana gelir. Toprağa temas eden sürgünler gövdeden budanmalıdır. Seneden en az bir kere mantar ilacı yapılmalıdır.