Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Yavru Köpekler kendilerine en uygun mama seçilerek kuru mamalar ile beslenirler. Mama seçiminde mamanın içeriğine tazeliğine yüksek önem verilmelidir. Yavru köpeklerin besin ve vitamin ihtiyaçları yetişkin bir köpeğe göre daha fazladır bunun için mama içeriği çok önemlidir öyle ’ki beş aylık bir köpek ile 9 aylık bir köpeğin gereksinimleri arasında çok fark vardır. Yavru köpeklerin mamaları en uygun içeriğe sahip kolay sindirilebilen protein değeri yüksek mamalar ile beslenmelidir. Protein İnsanlarda olduğu gibi köpekler dede gelişim için çok önem taşır.
Anne sütünden kesilen yavrular mamaya başlarlar buna dikkat çekmek isterim. Eğer kuru mama köpeğinizin yiyemeyeceği kadar kuru ise su ile ıslatılıp verilmesi daha iyi olacaktır. Mamayı önce köpek ısırmaya yalamaya başlayacaktır daha sonra tadını aldıktan sonra yemeye başlar ama ilk defa mama verilen yavru köpek için ıslatma önemlidir. Mamanın su ile ıslatılması kalan mamanın bakteri üretmemesi içindir eğer bu işlemi süt ile yaparsanız yavru köpeğin yiyebileceği kadar mama ıslatırız kalan mamanın beklememesi gerekir kalan ve süt ile ıslatılan mama bakteri üretebilir. Sadece yavru köpeklerimize süt verirsek bu köpekte sindirim sistemi bozukluğuna yol açar ve ishal gibi hastalıklara yol açar.
Yavru köpeğinizi Kuru mamaya alıştırırken en önemli ve dikkat edilmesi gereken durum mamanın süt ile ıslatılması yenilen mamanın bekletilmemesidir. Sadece kuru mama verilirse yavru köpek alışmadığı için kabızlık yapabilir.

Yavru Köpek Mama Seçimi

Yavru Köpeğiniz için mama seçimini yiyebileceği kadar küçük seçmeniz yerinde olacaktır. Köpeğiniz her mamayı yemeyecektir bunun için yiyebileceği bir mama almalısınız bu bir Veteriner hekim ile yapabilirsiniz. Fazla büyük verilen mama köpeğinizin boğazına kaçabilir. Küçük mamayı yavru köpekler daha kolay yiyecek ve sindireceklerdir. Yavru köpekler günde 4 öğün mama verilmelidir tüm yemek ihtiyaçlarını birden karşılayamazlar. Yavru köpeğiniz 6. Haftadan sonra ortalama 3 ay kadar günde 4 öğün şeklinde beslenmelidir. 6 aylık olan köpek Günde 2 öğün şeklinde bakılır. Bir yaşını doldurduğunda günde 1 öğün şeklinde beslenir. Beslenme saatlerinin geçilmemesi düzenli saatlerde beslenmesi köpek için oldukça önem taşır. Köpeğinize evde kalan yemeklerin verilmesi pek önerilen bir durum değildir evde kalan yemekler köpeğinizin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin eksik kalmasına ve beslenme bozukluğuna yol açabilir. Kuru mamanın önemi tüm vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmasıdır.
Mama kıvamı yani köpeğinizin ölçüsü aldığınız mama üzerinde yazmaktadır köpeğiniz mama içerisinde bırakıyor fazla geliyorsa bunu o ölçüye göre azaltabilirsiniz. Mama yiyen köpeklerde sıvı tüketimi daha fazla olmaktadır yemek kabının yanında su kabının olması ve taze su olması önemlidir. Köpek için aldığınız su ve mama kabı temiz ve hijyenik olmalıdır pis bırakılan kaplar bakteri üretir ve köpeğinizin hastalanmasına yol açar. Köpeğinize ilk aldığınız mama küçük paket olsun eğer mamayı beğenip tüketirse daha sonra büyük paketler alırsınız yoksa başka bir mama deneyip seveceği mamayı bulursunuz. Yavru köpek gün içerisinde 4 ile 5 kez tuvaletini yapar bu normaldir. Köpek dışkı yerse bu vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır aldığınız mamayı gözden geçirin demektir. Kuru mama içerisinde tavuk eti olanı ve kuzu eti olanı vardır kuzu eti olan mamayı köpekler daha çok sevmektedir. Kuru mamaların birde lapa şeklinde konserve olanı vardır aldığınız mamanın muhakkak son tüketim tarihini kontrol ediniz.