Yavru Kedilerde Beslenme; Doğumun hemen sonrasında annenin memelerinden salgılanan kolostrom ( ağız sütü ) içerdiği antikor ve diğer bağışıklık maddeleri ile yavru kedi ve köpeklerin hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olur. Bu koruyucu maddeler sadece ilk 24 saat içerisinde yavrunun bağırsaklarından emilebildiğinden, doğumdan hemen sonra anne tarafından emzirilmeler gelecek günler için büyük önem taşımaktadır. Doğuma takiben ilk 24 - 72 saat içerisinde annenin sütü normal gelişim için yeterlidir.

Ancak doğum sonrasıi herhangi bir nedenle anne sütü sağlanamıyorsa, o zaman beslenme dışarıdan karşılanmalıdır.Bu durumda dikkat edilmesi gerekenin anne olmadığı için, yavrunun dışkısı, idari takip edilmeli varsa gazı çıkarılmalıdır.

Yavru Kedilerde Beslenme

Yavru kedilerde beslenme Nasıl olur. Bilinçli ve dengeli bir beslenme yaşamın temel şartlarından birisidir. Bu konuda yapılabilecek yanlışlar, yaşam üzerinden ciddi olumsuz etkiler doğuracak ve birçok soruna yol açabilecektir.

Özellikle yavru kedi beslenmesi söz konusu olduğunda daha dikkatli olmak bir zorunluluk halini almaktadır. Çünkü yavru kediler daha seçicidirler ve bu nedenle onları belli diyetlere uydurmak oldukça zordur. Yapıları greği bazı maddeleri hayvansal kökenli gıdalardan karşılamak zorundadırlar. Ayrıca kediler köpeklerden daha sık yemek yeme ihtiyacı duyarlar.

Örneğin yetişkin bir köpek günde 1 veya 2 öğün yemek yiyerek yaşamını sürdürürken bu kedilerde 4-5 öğün olmaz zorundadır. Ayrıca kedilerin enerji ihtiyacı vücüt ağırlıklarına kıyaslandığında çok fazladır. Yavru bir kedinin enerji ihtiyacı ise yetişkin bir kediye göre daha fazladır.

Bir çok yavru en geç 8 haftalıkken sütten kesilir. Mamalara geçişle beraber temiz ve taze içme suyu sürekli önünde bulundurulmalıdır. Daha öncede belirtildiği gibi yetişkin olana kadar geçen süre içinde beslenme çok büyük önem taşır ve bu nedenle kedinize vereceğiniz gıdaların özenle seçilmiş olması gerekir. Yavru kedilererişkin kedilere oranla üç kat daha fazla enerji ihtiyacına ve besine ihtiyaç duyar.