TAVUKLARDA HIRILTI HAPŞIRMA AĞIZ KAPAMA AÇMA NEDEN OLUR?

Kümeslerde Genelde Hava şartları ve Hijyen sorunları kümes hayvanlarını bu gibi hastalıklara kapılmasına neden olur. Tavuk Besleyen arkadaşlarımızın en büyük sorunlarından biri tavuklarda hırıltı ve neden olduğunu bilmemeleridir. Tavuklarda Hırıltı Genel olarak Kümesin Yanlış havalandırılması ve Kümeste Hijyen sorununun olmasıdır.

Tavuklarda Hırıltı Sebepleri Başlıca Aşağıdaki Gibidir.

  1. Bakteri nedeni ile Hırıltı
  2. Virüs nedeni ile Hırıltı
  3. İç parazit nedeni ile Hırıltı
  4. Mantar Nedeni ile Hırıltı
  5. Aşı sonrası oluşan reaksiyon nedeni ile ‘de Hırıltı oluşur.

Yukarıda Belirttiğim Gibi Tavuklarda Hırıltıların Başlıca Nedenleri Bunlardır Farklı bir sorun aramanıza gerek yok. Şimdi Gelelim Tavuklardaki Hırıltı Tedavisine Yani Çözümüne.

Tavuklarda Hırıltı ve Tedavisi

Tavuk Hırıltılarına Çözümü Nedir?

Arkadaşlar bunun için size ilk önereceğim Kümesi temizlemeniz ve kümesi havalandırmanız olacaktır. Kümesi havalandırmazsak ve temiz tutmazsak ne kadar tedavi edersek edelim sonuç aynı şekilde olacaktır. Aslında tedavi etmek ikinci sorunumuz olmalı her zaman önce sorunu bulup sorunu oluşturan problemden kurtulmak en önemli etkendir bu bütün kümese hastalığın yayılması ve tüm kümesin hasta olmasına sebep verebilir.

Tavuklarda Hırıltı Bulaşıcımıdır?

Yukarıda belirttiğim Gibi Sorunu bulup çözmezsek tüm kümese bulaşabilir çünkü sorun hasta olan hayvandan bulaşması değil o hayvanın bunu nereden aldığıdır. İlk Önce sorunu ortadan kaldırıp hasta olan tavuğu da karantinaya çekmek fayda sağlayacaktır.

Tavuklarda Hırıltı ve Tedavisi

HIRILTI SORUNLARINDAN BAZI HASTALIKLARI AŞAĞIDAKİ GİBİDİR.

1: BAKTERİYEL HIRILTI HASTALIKLARI:  CRD-ORNİTHOSİS- MG ENFEKSİYONLARI

Hastalıkta Enfeksiyon Belirtileri Hırıltı, Gözde Akıntı, Gözde Şişme Köpüklenme ya da ötüyor gibi ağzını açıp kapama nefes zorluğu gözlemlenir. Bu Belirtiler Geçti gibi görünse ‘de bu hırıltı kronikleşir.

2: VİRÜS KAYNAKLI HIRILTI HASTALIKLARI:  NEW CASTLE-İLT-İ.BRONŞİTİS GİBİ

Bu Hastalık için Bir Tedavi bulunamamıştır. Aşı ile Koruma Sağlanabilir. PHİBRO VH+H120 YA DA NOBİLİS MA5+CLONE 30 Aşıları bu hastalık için üretilmiş en iyi aşılardır.

3: İÇ PARAZİT

Bu Hastalık Öksürme ve Kronik olarak Hırıltıya neden olur. Bu parazitler Gözlere kadar tüm solunum yollarında olabilirler. Trake(Soluk Borusu) Akciğer ve Broşlarda olabilir bu nedenle üç ayda bir muhakkak etkili iç parazit ilaçları verilmelidir.

Bu Hastalık Gelişim sorunu ishal zayıflama sonucunda iç kurumaya götürür.

LEVAMİZOL(NİLVERM-NİLZAN) – İVERMEKTİN(HEKTAMEC PO-ALTOKS-EPRECİS) Etkenli ilaçları 3 ayda bir vermeniz b hastalıklardan korunmanıza olanak sağlayacaktır.

4:  AFLATOKSİN-MİKOTOKSİN -MANTAR: ASPERGİLOSİS –KANDİDİYAZ

Bu Hastalık Genelde Bayat yem taze olmayan besinlerden kanatlı yakalanır. Taze Yem verilmesi bu nedenle çok önemlidir. Organik asitler Sirke Haftada 1 Gün verirseniz çok faydasını görürsünüz.

5: AŞI SONRASI REAKSİYON

Bu aşıya sebep olan en etkin aşı La Sota aşısıdır bu aşıdan sonra kronik hırıltı ve tıskırma çok fazla gözlemlenir.

Tavuklarda Hırıltı ve Tedavisi

TAVUKLARDA HIRILTI YA DA KÜMES HAYVANLARINDA HIRILTI İLE BAŞ ETMEK İÇİN
  • Ortamdaki Toz Toprak Kireç Yoğunluğu Solunumu Etkiler Bunlara Dikkat ediniz.
  • Salmonella P ve Tifo Hırıltıya neden olur Hırıltı ilaç kullanımı süresince Kesilir Bırakıldıktan sonra tekrar başlar.
  • Kümesin Yetersiz havalandırması Yüksek nem oranı ‘da hayvanların hastalanması için etkin bir rol alır.