TAVŞAN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR

Tavşan çok şirin ve sevimli bir canlıdır ve özellikle çocukların göz odağında olan canlılardır bu nedenle ebeveynler çocukları üzülmesin diye tavşan alıp onlara teslim ediyorlar bunun en büyük nedeni fiyatlarının ucuz olması ama sonrasında tavşan ile ilgilenip çocuğun bu tavşana nasıl baktığını pek umursamıyorlar ve bu tavşanlar çocukların ellerinde çok fazla dayanamayıp hayata gözlerini yumuyorlar özellikle aile bireylerinin bunlarında canlı olduklarını unutmamaları ve çocuklarına aldıkları tavşanların bakımları ile ilgilenmeleri gerektiğini hatırlatmak isterim.

Tavşan Beslemeye Karar verdik ve bu sevimli hayvanlar hakkında öğrenmemiz gereken bilgiler var ne yerler ne içerler nasıl eğitim verilir hasta olduklarında ne yapılmalıdır şimdi hepsi ile ilgili bilgileri sizler ile paylaşmaya besleyeceğiniz sevimli tavşan ile ilgili bilgi sahibi olmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

 

TAVŞAN YUVASI

Tavşan

1: Tavşanların barınacakları yeri iyi belirlemeniz gerekmektedir hem tavşanın hem ’de baktığınız bölgenin güvenliği için bu husus çok önemlidir. Tavşanlar kemirgen canlılardır ve oldukça meraklıdırlar buldukları her şeyi kemirebilirler bunların koltuklarımız olmasını istemeyiz değil ‘mi ?

TAVŞANIN YUVAYA ALIŞMASI

2: Tavşanlarınız için hazırladığın yuvalardan sık sık tavşanı sevmek için çıkartmamalısınız yuvasına olan güvenini yitirebilir ve yuvadan başka yer arama eğilimi içine girer. Ona yuvasını tanıması için zaman vermelisiniz. Yuvasından çıksın istediğinizde onu sevdiği yiyecekler ile kandırarak kendisinin çıkmasını sağlamalısınız.

TAVŞAN BAKIMI

3: Yuvasına yakın yerde beslenme ortamı sağlamalı ona sürekli taze su vermelisiniz. Yeşillik, havuç, yapraklar ve kuru gıdalar ile besleyebilirsiniz kuru gıdalar vermezseniz hastalanabilir özellikle yavru tavşanlar sürekli yeşillik ishal olmasına ve ölümüne sebep olabilir. Beslenmesi için tavşan yemleri alabilir ve veterinere danışarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Belirli Dönemlerde Tuz takviyesi ve şeker vermeyi de unutmamalısınız.

Tavşan

Tavşan Bakarken üzerinde deneyler yapmayın bilmediğiniz yiyecek ve içecekleri vermeyin olabildiğince tavşan beslenmesi hakkında bilgi sahibi olun onlarında birer canlı olduğunu unutmayınız. Çok sıcak yada çok soğuk yiyecekler vermeyiniz.

TAVŞAN İLE YOLCULUK

Tavşanlarla uzun süren yolculuklara çıkmayınız onlar için pek iyi değildir uzun süre kapalı kalamazlar sürekli hareket halinde olmaları gerekir mümkün olduğu sürece kafes dışına çıkmasını gezmesini hareket etmesini sağlayın bu yolculuk sırasında ona iyi gelecektir.