Sultan papağanı Bakımı

(Latince: Nymphicus hollandicus), kakadugiller (Cacatuidae) familyasından turuncu yanaklı dik saçları olan akıllımı akıllı kakadu  papağanların dandır Sultan Papağanlar adı üstünde bu alemin sultanlarıdır. Hizmetlerini iyi yaparsanız çok sevimli ve oyuncu olurlar. İngilizcede cockatiel olarak geçerler. 

Sultan Papağanı papağanların Sultanını;

*Yanaklarındaki turuncu tüyler soluk olursa dişi, Koyu renkte olursa erkek olur

*Çekirdek , havuç,armut sapı,kiraz sapı,kuru incir içi gibi besinler ile beslenirler.

*evcilleştirmek gibi bir niyetiniz var ise genelde vardır bebekken almalısınız .

*konuşmasını istiyorsanız erkek olmalıdır.Gördüğünüz gibi hep kadınlara dırdırcı derdiniz bu alemde tersi oluyor.Erkek kuşlar gürültücü konuşken olurken dişi kuşlar konuşamazlar ama ara sıra hafif ötüşleri olur.

*çift olarak alınmalıdır.Neden mi çünkü sultanımız sosyal hayvandır.Mutlu olabilmesi için bir arkadaşa ihtiyacı vardır.Siz onun arkadaşı olamazsınız.

*Doğal ortamlarda 20-25 yıl yaşarlar evde iyi bakılırsa 15-20 yıl arası yaşarlar.

*Bu hayvanlar kendi manikür pedikürlerini yapabiliyorlar.Yani kesinlikle siz kesmeyiniz.

*12 saatten fazla yalnız kalamazlar psikolojileri bozulur.

Sultan Papağanı

* Bunlar kafes kuşları değildir mutlaka– 100cmx50x100 ölçülerinde salma kafeste beslenmelidir * Daima temiz su ve yem vermelisiniz
*Kafes/salma altı daima temizlenmelidir. Tünekler de sık aralıklarla sıcak suyla yıkanmalı yem kapları daima temiz tutulmalı ve artık yemler atılmalıdır


Sultan Papağanı*sultan papağanımız kendisine kural koyulmasını sevmez.komut üzerine susmazlar.

*bu kuşlar ile ayrı kafeslerde olmak koşulu ile başka kuşlar beslenebilir.

Yaş aralıklarını tahmin etmek zordur.Genelde Fiziki özellikleri ve Davranışları ile yapılan tahminler mevcuttur.

Sultan Papağanı

0-1 Yaş arası yavrular; yusyuvarlak gözlü, ince ayak parmaklı olurlar. Gagalar pürüzsüzdür.

1-8 Yaş arası genç ler;yavrulara göre daha büyük olur. Ayakları her yıl kalınlaşır ve pütürleşir. Aynı şekilde gagada da katmanlar oluşmaya başlar. Kuş en gösterişli yılların dadır.

8-16 Yaş arası olgun ;artık kuş yavaşlamaya ve durgunlaşmaya başlamıştır. Gaga ve ayaklarda ki kalınlık ve pütürler çoğalmıştır. Kuş daha az yer ve daha az hareket eder.

16 Yaş üstü yaşlı ; kuşta sağlık problemleri oluşmaya başlar ve günün 18 saatine kadarını uyuyarak geçirir. Bu noktada kuş daha yumuşak gıdaları tercih eder

Not:Özet olarak bu kuşa bakmak bir bebeğe bakmak gibidir.istedikleri olmaz ise bağıracaklardır.sus komutundan anlamayacaklardır.her daim kafesi temiz olmalıdır.Oyuncakları ve arkadaşı olmalıdır.Yemini suyunu aksatmadan vermeniz gerekir.Yalnız bırakamazsınız.

Uyarı:bu kuş çocuklar için oyuncak değildir.Dikkat edilmelidir.Gagaları çok güçlüdür.