Muhabbet Kuşu yuvalığı nasıl olmalı ve nelere dikkat etmeliyiz.

Muhabbet Kuşu yuvalığı içerisinde yumurtaların kaymaması için bir boşluk olmalı bu yumurtaların kaymamasını ve daha sıcak tutmasını kolaylaştıracaktır annenin.  Aslında çam ağacı tavsiye edilir yuvalıklar için içerisine de çam talaşı gayet iyi olacaktır. yavrular çıktıktan sonra yuva içerisindeki 8 cm oval boşluk yavruların daha sağlıklı olmasını ve çarpık bacak sendromuna düşmemelerinde büyük rol oynayacaktır. 

Plastik yuva içleride işimizi görür plastik kullanmaktaki en iyi yer ise temizliğidir su ile kolayca temizlenecektir ama ağaç yuva kadar sağlıklı olacağını söyleyemeyiz. Ben plastik olanını kullanıyorum şu zaman kadar çarpık bacak yada başka sorunla karşılaşmadım temizleme zamanı kolay temizleniyor bit sorunu hemen belli oluyor tavsiye ederim.

 

Muhabbet kuşu yuvalığı aşağıda görüldüğü gibi olmalı.


Muhabbet kuşlarınız yumurtlamak üzere ve Muhabbet kuşu yuvalığına ne koyacağınızı bilmiyorsunuz kuşunuzun yuvalığına koyabileceğiniz en güzel ve en basit şey kalın talaştır. Yanız dikkat etmeniz gereken en büyük husus bit olayıdır yazın yuvalığa talaş yerine kuş kumu koyabilirsiniz yada içerisine bir şey koymadan da yavru alabilirsiniz bu sizin için büyük bir sorun oluşturmaz dikkat etmeniz gereken tek şey yavrular çıktıktan sonra muhabbet kuşu yuvalığının içerisinin temizliğine dikkat etmektir. Yuvalığın içerisinde 8 cm kadar bir yuvarlak açılıp ovalleştirilmelidir bu yavruların çarpık bacak sendromunun en aza indirilmesine ve yumurtaların sıcaklıklarının aynı kalmasında yardımcı olacaktır ayrıca yumurtalar dağılmadığında yavru çıkma oranınız yükselecektir. Muhabbet kuşunuz yuvalığı kemiriyorsa bu sadece yumurtlayacağı için olmayabilir. Resimlerde Ahşap ve Plastik Yuvalıklar mevcuttur.