Muhabbet Kuşu yumurta Kontrolü

Muhabbet Kuşlarında yumurtanın döllenip yada döllenmemiş olduğunu yumurtanın 6. gününden sonra anlayabiliriz. bir ışık yardımı ile bunu yaparız. Işığı yumurtaya tutarak içini görür ve buna göre yorumlarız. Bunun için aşağıdaki resme bakmanız yeterli olacaktır. Muhabbet kuşu yumurtasını bu şekilde kontrol ederiz.

Muhabbet Kuşu Yumurta Kontrolü

Muhabbet Kuşu Dolu yumurta Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu yumurtasının dolu yada boş olduğu ışık yardımı ile yumurta içerisindeki oluşumlardan anlaşılır bunun için 6 yada 7 gün geçmesi beklenir.

Muhabbet kuşu Yumurtası boş ise ne yapılmalı?

Muhabbet kuşu yumurtası boş ise alınır tabi bu yumurta sayısına ve boş sayısına bağlıdır ben eğer 6 yumurtadan 3 boşsa bir boş yumurta bırakırım ama tüm yumurtalar boş ise yumurtalar alınır ve kuşlara vitamin takviyesi yapılır bu yumurta doluluğunu arttırmak için yapılır.

Muhabbet Kuşu Yumurta Kontrolü

Muhabbet kuşu yumurtası nasıl bakılır?

 Muhabbet Kuşu yumurtası bir ışık yardımı ile karanlık bir ortamda bakılabilir ışık yumurta üzerine koyularak kontrol yapılır.

Muhabbet kuşu yumurtası kaç günde kırılır yada çıkar?

 Muhabbet kuşu yumurtası 18 ile 21 gün arasında çıkar bu sıcaklık ortamdaki neme göre değişir ama genelde 18. gün sonunda çatlamaya başlarlar. Yumurtaların çıkmasında nem büyük önem taşır yetersiz nem yavrunun gelişimini tamamlayamasına yumurtadan çıkamamsına neden olur yetersiz nem olan yerlerde yumurta içinde yavru ölümleri sık sık gözlemlenmektedir. Yumurta sıcaklığa göre 21. günde de kırılabilir ama bunu kontrol altında tutmalı çıkamayan yavrulara yardımcı olmalısınız.

MUHABBET KUŞU YUMURTA KONTROLÜ RESİMLİ ŞEMA

 

Muhabbet Kuşu Yumurta Kontrolü