Muhabbet Kuşlarında Yaş Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet Kuşları yaşı boyuna iriliğine bakılarak anlaşılmaz bu tamamen yanlış bir algıdır. Muhabbet kuşu cinslerine göre yavruları'da boy ve cüsse olarak farklılık göstermektedir. Muhabbet kuşları yaşı anlamak için birkaç yöntem vardır ama en belirgin ve en temel yöntem gözleridir. 

Doğanın ruhu

Muhabbet Kuşu yaş Tahmini için üç temel yöntem vardır bunlar sırası ile

  1. Çere rengi
  2. Alın tüyleri
  3. Gözler

En Etkili Yöntem gözler olsa'da diğer yöntemlere'de baş vurmak gerekebilir.

Doğanın ruhu

Çere Rengi

Muhabbet kuşu çere renginden yaş tahmini yapılabilir bunun nedeni daha olgunluğa erişmemiş muhabbet kuşlarının çere renklerinin farklı olmasıdır. 2 yada 3 aylıktan küçük bir muhabbet kuşunun gagası siyahımsı daha oluşmamış tonlarda olur bu erkeklerde 5 ile 6 ay arasına gelindiğinde mor yada pembe renklerde olur ve 7. ayın sonunda gaga oturup tam rengini alır dişilerde ise bu tam olarak anlaşılmayabilir.

Alın Tüyleri

Muhabbet kuşları ergenliğe ulaşana kadar alınları siyah çizgilidir tabiki bu lutino ve albino muhabbetlerde geçerli değildir. Ergenliğe ulaşan muhabbet kuşlarının alın tüyleri oturmaya başlar bu muhabbet kuşlarının tahminen 5 ile 6. ayında belirmeye başlar buna göre şöyle diyebiliriz alın tüyleri tam oturmamış kuşlara 5 yada 6 aylık diyebiliriz.

Gözler

Muhabbet kuşu yaşını anlamamız için bence en önemli ve etkili yöntem gözleridir. yavru kuşların gözleri tamamen siyah olur yaş ilerledikçe gözde gri renklerinde iris oluşur bu iris 6. ayından itibaren oluşmaya başlar. 8. ve 9. aylardan sonra koyu gri renk alan iris dahada açılmaya başlar. Muhabbet kuşu yaşı ilk yılını doldurduktan sonra bu gri renk yerini beyaz renk tonuna bırakır ve ilerleyen yaşı gözde beyazlığın artmasına sebep olur buda muhabbet kuşu yaş tahmini için en büyük etkenlerden biridir.

Yavru muhabbet kuşları başındaki çizgiler belirgin olur fakat erginde bu çizgiler yavaş yavaş kaybolur. Boyundaki yamalar küçülerek ayakları daha temiz, çatlaksız, pürüzsüz bir hal alır. Muhabbet kuşu yavrularının göz çevresinde beyaz halkalar bulunmaz. Bazı mutasyona uğramış muhabbet kuşlarında bu halkalar hiç oluşmaz.

Muhabbet kuşu bir bileziğe sahip ise bilezik yardımı ile doğum yılına ulaşabilirsiniz.