Muhabbet Kuşu Solunum Hastalık Belirtileri

Muhabbet Kuşlarında Solunum enfeksiyonu belirtileri kuşun nefes alma zorluğu çekmesi ile baş gösterir. Bu hastalığın en büyük sebebi Bulunduğu ortamın havasızlığı ve kuş sayısının fazla olmasıdır. Kuş alırken fiyata değil sağlığına dikkat etmelisiniz aldığınız kuşun bulunduğu yer havalandırma önemlidir. Üst solunum sorunu olan kuş nefes alırken zorluk çeker ve ilerlemişse kuyruk aşağı yukarı oynar tünekte bu kuşun üst solunum sorunu çektiğini, gösteren bir belirtidir.
Muhabbet Kuşu üst solunum hastalık belirtileri bu şekildedir. Üst solunum hastalıklarına bulaştırmamak için bulundukları ortamdaki havalandırma ve kuş sayısı çok önemli bir husustur.

Muhabbet Kuşu Solunum Hastalık ve Tedavisi

Hava kesesi kenesi diye bir organizma vardır buda kuşun hava almasını zorlaştırır bunun için ilk tedavimiz bunun için yapılmalıdır. Bunun için Kuşun ensesine bir damla vilmectin damlatılır 10 gün sonra tekrar damlatılır.
Kronikleşmiş hastalık için azeltin etken maddeli azitromisin'dir bu ilaç toz şeklindedir daha önce kaynatıp soğuttuğunuz suyu suluğa yarım koyuyorsunuz ve içine nohut tanesi kadar ilaç koyup çalkalıyorsunuz bu ilaca 5 gün devam edilecek 5 gün sonra ventolin şurup kullanılacak ve vitamin takviye edilecek. Bu işlemi 1 ay sonra tekrar yapacaksınız.
Tedavinin iyi sonuç vermesi için en önemli husus hastalığın nedenini bulup ortadan kaldırmaktır hasta kuş kesinlikle karantinaya alınarak diğer muhabbet kuşlarına hastalık bulaştırmamak gerekmektedir.Karantina kuş kafesi makalemizi okuyarak karantina ile ilgili bilgi elde edebilirsiniz.