Muhabbet Kuşu Mama Tarifi

Muhabbet Kuşlarının gelişimi için mama verilmesi şarttır en az haftada bir kere verilmelidir. Muhabbet kuşları kafes içerisinde sadece tohum ile beslenmektedir ve buda eksik değerler ve bakımsız kalması demektir doğada bir çok besin yeşillik kök taşlar yiyerek ihtiyaçlarını desteklerler bizimde kafes içerisinde bu ihtiyaçlarının bir çoğunu karşılamamız gerekmektedir. Muhabbet kuşları alışmadıkları için ilk önce mama yemeyi reddedebilirler siz pes etmeden sık sık vererek alışmalarını sağlamalısınız.

Muhabbet Kuşu Mama Tarifi

Yaptığınız mamalar kafeste çok uzun süre beklemeden alınmalıdırlar koyduğunuz yumurta ve benzeri besinler bakteri oluşumundan kaynaklı zehirlenmelere yol açabilirler. Yavru bakan muhabbet kuşlarına bu mama daha sık verilerek hem yavrunun gelişimi hemde anne babanın formdan düşmesi engellenmiş olur. Yalnız mama yumurtadaki kuşa verilmemesi gerekir Kuşların yeniden çiftleşme formunu kazanması sonucunda Erkek Muhabbet kuşu dişiyi yuvalık da rahat bırakmayacaktır buda yumurtaların çıkmayacağı anlamına gelmektedir. Gelelim mamamızın tarifine.

Yavru Döneminde Oldukça gereksinim duyarlar muhabbet kuşları mamaya 4 - 5 yavru baktıklarını düşünürsek ek besine oldukça ihtiyaç duyarlar. Yavru döneminde mamaya kızıştırıcı malzemelerden uzak tutmak gerekir.

Muhabbet Kuşu Mama Tarifi

Evde Kolayca Hazırlayabileceğiniz Muhabbet Kuşu Mama Tarifi

Muhabbet Kuşu Mama Malzemeleri 

1. Günü kırmızı biber ( sade ) 
2. Günü havuç ( Sade )
3. Günü havuç ( sade )
4. Günü mamayı yumurtayla probiotik karıştırıyoruz 
5 . Günü Pancar ( sade )
6. Günü kırmızı biber ( sade )
7. Günü mısırla probiotik mamayla karıştırıyoruz
Muhabbet Kuşu Mama Malzemeleri

Muhabbet Kuşu Mama'sına Koyulabilecek Ek Besinler

Havuç, Haşhaş, Bira mayası, irmik, ceviz, Fındık, mısır unu, yulaf, keten tohumu, etimek, tarçın, kuş kumu, kalamar kemiği tozu, sarımsak tozu, zerdaçal, brokoli, lahana, ıspanak, dereotu, rezene, kekik, nane yaprağı, spiruluna, kuşkonmaz, ıspanak, kabak, şalgam

Muhabbet Kuşu Mama Tarifi

Muhabbet Kuşu Mama HAZIRLANIŞI

Öncelikle Mısır unu ve galete bir tabak içerisine konur inceltilmiş olarak. yumurta soyulduktan sonra Sarısı tabaktaki mısır unu ve galete ile iyice karıştırılır ve inceltilir yumurta beyazı rendelenerek aynı işlem gerçekleştirilir ve Ek olan Besinleri ekleriz daha sonra rendelediğiniz havuç ile karıştırırız. Muhabbet Kuşu mamamız hazır bu kadar basit.