Muhabbet Kuşu İshal ve Tedavisi

Muhabbet Kuşu İshal ve Tedavisi


Muhabbet kuşlarında ishal belirtileri ve tedavisi

Muhabbet Kuşlarında ishal belirtileri kuşta kabarma halsiz ve isteksiz duruş popo kısmında dışkı ve sararma kafes içerisinde sulu dışkı şeklinde kendisini gösterir. Muhabbet kuşu ishal belirtileri bazen farklı durumlarda farklı şekillerde görülür bu hastalık derecesine göre değişir tüm hastalıklarda olduğu gibi ishal hastalığın dada hızlı teşhis ve tedavi daha iyi sonuç verecektir.
Mikrobik ve gıdaya bağlı olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik kuş olmayan ishalde diyet uygulanır, Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalıkta sürekli haşlanmış patates bulundurulmalı ve kaybettiği su kaybı için marulun kart yapraklarından veya ıspanak çok az olarak verilmelidir. Mikrobik ishalde, kusun pisliği tahlilinde çıkan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanmalıdır.
muhabbet kuşu ishal olunca ne yapılır kuş ısı kaybının olmadığı bir yere alınır ve kafes sarılarak ani hava değişiklikleri önlenir. Peki muhabbet kuşu ishal olduğunu nasıl anlarız kuşun dışkısı daha sulu olur ve kuş kabararak hareketsiz durur bu kuşun ishal olduğunu gösterir. muhabbet kuşu ishal olursa bu söylediklerime dikkat etmeniz yeterli olacaktır.
Muhabbet kuşu ishal nedenleri beslenmeye bağlı olarakta hastalık belirtileri gösterir. Bozuk besinler çok bekleyen mamanın bakteri üretmesi sonucu dışkı üzerinde yem yemesi bunlarda muhabbet kuşunun ishal olması için yeterlidir.
Muhabbet kuşlarının suyu sık sık hatta günlük değişmelidir pis ve kirlenmiş su muhabbet kuşu ishal olma nedenlerinden biridir ve çoğu muhabbet kuşu bu yüzden ishal olur.
Muhabbet kuşları ceyranda kaldığında hemen ishal olur ve bu ölümcül hal alabilir ortam ısılarının ani değişikliği de bunun en büyük nedenlerindendir. Çoğunlukta açık pencereler arasında kalan muhabbet kuşları ishal olur ve kurtarılamaz bunun için bu unsura çok dikkat etmelisiniz.
Çok Fazla verilen kıvırcık ve yeşillik muhabbet kuşlarında ishale neden olabilir verdiğiniz yeşillikleri az ve temiz bir şekilde yıkamalısınız.
Muhabbet kuşlarının en sık görülen sorunlarından biride stres ve iç parazitlerdir. İnsanlarda olduğu gibi stres muhabbet kuşlarını da bitirir bu yüzden kuşlarımıza dikkat etmeli ve muhabbet kuşumuzu strese sokmamalıyız. İç parazit Muhabbet Kuşlarında tedavi edilmesi zor ama imkansız olmayan bir hastalıktır ve farklı tedaviler gerekmektedir.
İshal hastalığı tedavisinde ilk yapmanız gereken nedeni bulmaktır eğer nedeni bulamaz iseniz iyileşme gösterse bile hastalık sık sık tekrarlayacaktır. Muhabbet Kuşu ishal hastalığında ve hastalık olmaması için temizlik ve hijyenin önemini bir kere daha hatırlatmak isterim.
Bazı ishal ilaçları ise şunlardır: sulfamazettin, koksidin, niflodin.

İlgili Konular

1 Yorum

 • Misafir
  Sezgin Bu hastalık başa bela mavişimde yazın bit oldu daha sonra ishale çevirdi ne yaptıysam muhabbet kuşumu kurtaramadım çok üzüldüm
  1 yıl önce
  • Misafir
   Tayfun Bendede aynı sorun oldu ben sulphamezatin ile kurtardım.
   1 yıl önce