MUHABBET KUŞU ÇİFTLEŞMESİ : Muhabbet Kuşlarında çiftleşme nasıl gözlemlenir ? Muhabbet kuşu çiftleşmesi için neler yapmalıyız sorusunu tüm hobici ve yavru almaya meraklı arkadaşlarımızın sorduğunu eminim. Muhabbet kuşu çiftleşmesi için bir sezon yada ay yoktur ilk olarak bunu belirteyim. Uygun ortam ve ışık sağlandığında muhabbet kuşları her zaman çiftleşip yumurta yapabilirler. Çiftleşme için erkek her zaman hazırdır ama dişiler erkekler gibi değildirler. Erkek çiftleşme isteğini dişiye yakınlaşıp kafasını sallayarak gösterir erkek muhabbet kuşunun gözleri büyür ve siyah nokta küçülerek dişinin üzerine gider ve ayak atarak çiftleşme isteğini belli eder eğer dişi hazırsa oda çökerek ona belli eder ve çiftleşme sağlanır. Muhabbet Kuşları çiftleşmeye 6 ile 7 aydan sonra hazırlanırlar bunun daha erken olduğu'da gözlemlenir ama en uygun çiftleşme yaşı 7 aylıktır. Sağlıklı Erkek ve dişi muhabbet kuşları uygun ortam olduğunda çiftleşir ve yumurta için yuvaya girerler.

Muhabbet Kuşu Yuvalığı içine neler koyulur 

 Muhabbet kuşu yuvalığına talaş koyulur. Doğada Muhabbet kuşları ağaç kovuklarında yuva yaparlar ve gagaları ile bu kovukları oyup talaş ile altını kaplarlar. Bu talaş yumurtanın sürekli sağa sola gitmemesini aynı ısıda kalmasını ve kırılmamasını sağlar. Muhabbet kuşu çiftleştikten 1 yada 2 hafta sonra yumurtlar ve 10 adet yumurtaya kadar çıkabilir. Yumurtalar bir haftalık olduğunda dolu yada boş olup olmadığı kontrol edilebilir. 

 Muhabbet Kuşu Yumurta Kontrolü 

Muhabbet Kuşu çiftleştikten 1 yada 2 hafta sonra ilk yumurtasını bırakır yumurtaların oluşması 1 haftayı bulur yumurta kontrolünü yumurtaya ışık tutarak yaparız küçük bir el feneri yardımı ile bunu sağlayabiliriz. Yumurtaya feneri yanaştırdığımızda yumurta içerisinde damarların oluştuğunu görürüz diğer şartta boşsa sarı olarak duruyor olacaktır. 

Muhabbet Kuşu yumurtadan Kaç gün sora çıkar 

Muhabbet kuşları yumurtladıktan 18 ile 21 gün arasında yavrular çıkmaya başlar. Anne yavruları ağızdan kusarak besler bu dönemde bol bol havuçlu mama verilmeli kafes içinde ortadan ikiye kesilmiş bir havuç bulundurularak annenin gerekli suyu havuçtan sağlayabilmesi sağlanır. Bazı yavru ölümleri bu yüzden meydana gelir.