Muhabbet Kuşu Alıştırma

Muhabbet Kuşu Alıştırma eğitimine başlamadan önce bilmeniz gereken önemli unsurlardan biride muhabbet kuşu seçimidir. Muhabbet kuşu eğitmek ele alıştırmak hatta konuşturmak için en önemli konulardan biridir muhabbet kuşu seçimi. Muhabbet Kuşu seçerken önceliğimiz yavru olmasıdır. Yavru muhabbet kuşu gözleri gagası ile kendini belli eder. seçerken meraklı olması 'da hızlı alışması için bir seçenektir.  şimdi varsayalım yavru muhabbet kuşunu aldık ve eğitime başlayacağız.

Muhabbet Kuşu Alıştırma

1: İlk Yapmamız Gereken Kafesin Nerede kalması gerektiğidir.

 Muhabbet Kuşu Kafes konumu alıştırma ve eğitim için oldukça önemlidir.  Kafes size ne yakın ne uzak olmalı aydınlık rahat ve çok rahatsız olmayacağı bir yerde olmalı. Sizi ve aile fertlerini görmesi oldukça   önemlidir bu size daha iyi adapte olması için ona kolaylık sağlar. Kafeste kuşu sık sık rahatsız etmemelisiniz ilk olarak etrafını olduğu yeri ve sizleri iyice tanımalıdır. Kafes çok küçük olmamakla birlikte herkesin   el attığı bir yerde olmamalıdır.

 Muhabbet Kuşu Kafesiniz kolay ceryan alan bir bölgede olmamalıdır. Muhabbet Kuşları bu konuda oldukça hassastır. Cereyanda kalan Muhabbet kuşu kolay kolay kurtarılamaz. Kafesi konumlandırdığımız yeri belirledikten sonra bir müddet geçtiğini varsayarak ikinci aşamaya geçiyoruz.

2: Kafes Eğitimi Başlangıç

Kafese yaklaşmaya başlıyoruz ve onun güvenini kazanmak için sadece kafese yakın duruyor ve ona temasta bulunmuyoruz. Kafeste korkmadan durduğunu gördüğümüzde yavaş yavaş ona yaklaşıyoruz ve kafes dışında parmakla onunla oynuyor konuşuyoruz bu onun dikkatini çekecek ve size güven aşılamasında büyük etken sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Alıştırma

3: Muhabbet Kuşu ile ilk Temas

Muhabbet kuşu ile ilk temas çok önemlidir kafes kapısını açıp ona yavaş yavaş yaklaşın aceleci olmayın korkması durumunda geri çekilin ve onunla sakin bir ses tonu ile konuşun size ısınmasını sağlayın bu size yaklaşmasını sağlayacaktır. Sevdiği bir yiyeceği ona doğru tutmakta onun size güvenini perçinleyecek ve size yaklaşmasını sağlayacaktır.

4: Muhabbet Kuşu iletişim Kurmak

Muhabbet kuşunuz ile sık sık konuşun kafesin yanında bulunup beraber müzik dinleyin sohbet edin bu hem konuşma aşamasında hemde alışma aşamasında büyük öncelik taşır. Muhabbet kuşları seslere tepkisiz kalmaz ve konuşmak ona çok iyi gelecektir olduğu ortama daha çabuk güven sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşunuz size alışmaya başladı ve size güveni 'de arttı kafes içerisinde elinizi yaklaştırdığınızda elinize geliyor ve artık kafes dışında eğitime başlama zamanı geldi demek oluyor.   Kafes dışı eğitimde odaya alışması önemlidir yaralanabileceği aksesuarları ilk aşamada çıkarmanız faydalı olacaktır. ilk çıktığında kafesten sürekli uçup etrafı tanımaya başlar daha sonra olduğu konumdan etrafı izler elinize çağırmaya çalışın olduğu yerde sevdiği yiyecekler ile yavaşça yaklaşın size tepki verecektir.

Muhabbet Kuşu Alıştırma

 Etrafı keşiften sonra sevdiği yiyecekler ile elinize çağırabilir onun dikkatini çekecek elinize size yakınlaşacaktır. Bu Eğitimlerden önce en çok kuşunuzun sağlığına çok dikkat etmelisiniz.

 Muhabbet Kuşları çok narin hayvanlardır size ve ailenize alıştıktan sonra evin birer ferdi olurlar yoklukları sizi çok üzer bu yüzden sağlık en önemli unsurdur. 

 Muhabbet Kuşu alırken mümkün ise bir üreticiden görerek yavru almanızı tavsiye ederim bu hem sağlık durumu hem anne babasını görmeniz hemde alıştırmanız açısından size büyük öncelik verecektir. Konuşan muhabbet kuşu cinsi diye bir şey yoktur tüm türler konuşurlar yeter 'ki ona yaklaşmasını bilin.

 Piyasada konuşturan yem konuşturan vitamin gibi gıdalara kanmayınız bu gıdalar konuşturmazlar sadece vitamin ve takviye ilaçları yemleri 'dir.  Muhabbet Kuş alıştırma sürecini bu şekilde özetleyebiliriz. Muhabbet kuşu omuza gelip sizinle oynayacak size kendini çok sevdirecektir. 

 Bir Canlı almadan önce onunla ilgili bilgi toplayıp onu tanımamız çok önemlidir. 

Muhabbet Kuşu

Genelde Sorulan Sorulara Cevap vermeye çalıştık en çok bize gelen sorular arasında olanlar

yabani muhabbet kuşu ele alıştırma nasıl yapılır

muhabbet kuşu eve ilk geldiğinde ne yapılmalı

hırçın muhabbet kuşu nasıl eğitilir

muhabbet kuşu omuza nasıl alışır

muhabbet kuşu ne kadar sürede alışır

Makalemizde yukarıdaki Tüm soruları yanıtlamış olduk Kafanıza takılan sorunları soru sor kısmından yada yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz.