Muhabbet Kuşlarını genel olarak evlerimizde bizlere arkadaşlık etsin diye alırız ve asıl amacımız alıştırıp konuşturmak ve onunla güzel zaman geçirmektir. Muhabbet kuşu alırken dikkat etmemiz 

gereken bazı önemli detaylar vardır bunlar bize sağlıklı bir muhabbet kuşu seçmemize ve ona iyi bakmammıza olanak sağlar sırası ile anlatmaya çalışacağım. Öncelikle Kuşu alış amacımızı belirlemeliyiz bazıları eğitmek bazıları eşleyip yavru almak ister amacımızı belirleyip ona göre seçimler yapmalıyız. Tek alacaksak seçtiğimiz kafes farklı olabilir ama eşli ise daha büyük bir kafes almamız ve kapı sayısının fazla olması gerekir. Muhabbet kuşu alırken etrafınızda üreticiler varsa ilk seçiminiz bunlar olmalı tabiki bu dikkat etmemeniz manasına gelmez kuşun yaşadığı kafes bakımı hareketleri sağlık durumu çok önemlidir. Üretici değilde Pet Shop'tan alacaksanızda buna özen göstermelisiniz sırası ile kuş seçimi nasıl yapılmalıdır.

sağlıklı muhabbet kuşu nasıl anlaşılır?

Önceliğimiz Kuşun hareketli olmasıdır, bir müddet kafeste alacağımız muhabbet kuşumuzu izleriz hareketli olması sağlıklı olması anlamına gelir daha sonra ikinci olarak popo kısmına bakarız dışkı kısmında sararma varmı varsa bu kuşun ishal olduğunun göstergesidir.  Bunun yanı sıra nefes alıp verişine poposundaki şişlik durumuna dikkat ediniz. Kabarık duran, tıkalı burunlu, gözleri çapaklı Kuşları almayınız. Göğüs kısmını üfleyiniz deride morarmışlık yada kızarıklık varsa bu tür kuşlarıda almayınız.

Gaga üzerinde beyazımsı katman varsa kuş mantar hastalığına yakalanmıştır uzak durunuz aynı durum ayaklar ve tırnaklar dada görülmektedir.Eğer bu durumları geçtiysek kuşlarımız da sağlık sorunu yoksa alabiliriz. Daha sonra varsayalım konuşturmak eğitmek için alıyoruz Bunun için Erkek kuş almanız daha hızlı konuşması ve alışması için iyi bir etken olacaktır. Eğer çift yapmak istiyorsanız aldığınız kuşun 7 aylıktan büyük olmaması sizin için iyi olacaktır zira yaşlı kuşlar yavru bakımında ve tohumlamada zorlanılacaktırlar Muhabbet Kuşları yavru dönemlerinde en etkin yaş gurubu 8 aylıktan 3 - 4 yaşına kadardır daha sonra erkek tohumlama yapmakta zorlanacaktır. 

Muhabbet kuşunuzun renk seçimini kendi zevkinize göre alabilirsiniz bu eşlemeden yada başka bir durumda fark yaratmayacaktır. Ama ben yavru alacağım aldığım yavruda renk önemli diyorsanız eşlerin aynı renk yada kan taşıması önemlidir.

Muhabbet Kuşu cinsiyet seçimi çok kolaydır Erkeklerin gagası genelde mavidir bazı ırklarda pembe renklerde görülmektedir dişilerde gaga beyaz kahverengi bazı durumlarda mavi olarak görünebilir ama mavi olan gaganın burun çevresi beyazdır buda dişi olduğunu gösterir.

Muhabbet Kuşu konuşturmak istiyorsak erkek almamız çok önemlidir daha kolay konuşurlar daha belirgindir ve daha çok ezber yeteneği vardır.