Muhabbet Kuşlarında Yağlanma

Muhabbet Kuşları yağlanma sebepleri oldukça çoktur bu yem karışımı bakım kafes küçüklüğü yavru zamanı gibi nedenler sayılabilir. Muhabbet kuşları yedikleri yemden aldıkları enerjiyi tüketmeleri gerekir bu enerji tüketilmez ise yağlanma başlar bu yağlanma karın bölgesinden git gide popo kısmında şişerek sonuçlanır yağlanan kuşu hemen tedavi etmek gerekir. Yağlanan muhabbet kuşu uçamaz hareket etmekte zorlanır.
Muhabbet Kuşları geniş kafeslere ve enerjilerini tüketecekleri oyuncaklara ihtiyaç duyarlar enerjilerini harcayamazlar ise bu kuşlarda yağlanmaya ve hareket kayıplarına yol açar.

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma BELİRTİLERİ:

Muhabbet kuşunun gözle görülür biçimde toplandığı hareketlerinin hantallaştığı ötme istek ve gücünün azaldığı,solunum güçlüğü çektiği görülür. Avuca alınıp karin tüyleri üflendiğinde derinin yağlı buruşuk bir görünüm taşıdığı görülür.Aşırı şişmanlığın üremede de bazı eksikliklere ve döllenme güçlüklerine, iktidarsızlıklara neden olduğu unutulmamalıdır.

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma NEDENLERİ :

Kuşkusuz baslıca nedeni dengesiz ve aşırı besleme,proteince zengin ve unlu besinlerin gereğinden fazla verilmesidir.Bunun yani sıra kanaryaya hareket etme olanağı tanımayan küçük kafesler de aşırı yağlanma yapabilir.

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma TEDAVİSİ :

ilk önlem olarak,kanarya daha geniş ve hareket etme olanağı bulabileceği büyük bir kafese alınır.Besin değeri yüksek ve yağlandırıcı , şişmanlatıcı besinler kesilerek bol oranda meyve ve yeşillik verilir.Bundan sonraki devrelerde yem konusunda son derece dikkatli kavranmak,kusun yakabileceği oranda ve dengeli bir beslenme sağlamak gerekecektir.