Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı ve Tedavi Yöntemi - Muhabbet Kuşu Gagasında ve Ayaklarında Mantar Başlangıcı.

Muhabbet Kuşu Mantar hastalığı kümes yada kafesteki hijyen olmayan ortamlardan kaynaklanır ve hızlı bir şekilde yayılır. Kuşlarımızın Mantar hastalığına yakalanmaması için öncelikle hijyen ve temizliğe çok dikkat etmemiz gerekmektedir hijyen olmayan ortamlarda bakteri ve hastalıklar hızlı yayılırlar. Kafes içerisinde kuşların dışkılaması ve temizlik yapılmadığı için yere düşen yem ve artıkların kuşlar tarafından tüketilmesi ile hastalık oluşur. Mantar Hastalığı Muhabbet kuşlarında gaga etrafında göz ve ayaklarda görülür tedavi edilmez ise hastalık yayılır ve ölüme kadar gidebilir bu hastalık gaga ve ayakta şekil bozukluklarına yol açar.
Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı ve Tedavisi

Muhabbet Kuşu Mantar hastalığı Belirtileri nelerdir ? 

Muhabbet Kuşlarında Mantar belirtileri gaga ve ayak üzerinde beyaz kireçlenme şeklinde görülür. Gaga etrafında küçük beyaz benekler oluşur bu kuşun Mantar hastalığına yakalandığının göstergesidir. Bu hastalıkla gaga eski görüntüsünü yitirir ve canlılığını kaybeder. bir süre sonra kuş gagasında aşırı uzama ve yem yiyememeye kadar gider. Bu hastalık kuşta birçok kayıplara neden olur onun için kuşta erken fark edip tedavinin hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir.Kuşlar bitli gibi tiftiklenirler, tüylerde dökülme olur vücutlarındaki kellikler ve görünen yerlerde kızarıklar olur, pullanma gözükür ve bulaşıcıdır. Kuş Karantinaya alınmalıdır.
Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı ve Tedavisi

Muhabbet Kuşu Mantar hastalığı Tedavisi

Öncelikle Mantarlı Bölge temizlenip ölü deri kaldırılır kaldırılan deri altında canlı deriyi göreceksiniz. Daha sonra Eczanelerden alacağınız (troysd) mantar kremini sürmelisiniz gaga ayak bileklerine kadar sürünüz bu işlem sabah ve akşam yapılmalıdır düzenli sürüldüğünde Bir hafta gibi bir sürede kuşun iyileştiğini göreceksiniz. Tedaviye geç kalınmış demeden bu işlemi yapınız kuştaki değişikliği göreceksiniz.
Muhabbet Kuşu Mantar olmaması için Kafes temizliği yemlik Temizliği Suluk temizliği aksatılmamalı ve hijyene yeteri kadar önem verilmelidir Bütün hastalıklar hijyensiz ortamlarda ürer ve çoğalırlar.