Köpeklerin Vücut Dili Köpekler neler söyler

Konuşmak ya da anlaşmak sadece insanlara özgü değildir tüm hayvanlar kendi dillerince anlaşırlar. Köpeklerinde kendi aralarında kullandığı dil ya da hareketler vardır. Yüzyıllardır insanlar ve köpekler bir arada yaşıyor onlarla avlanıyoruz oynuyoruz bize korumalık yapıyorlar peki ne kadar köpeğimizin dilinden anlıyoruz işte bu sorunun cevabını sizler ile paylaşmak istiyorum.

Köpekler Kendilerini üç konuda ifade ederler.
  1. Duygusal durumları
  2. Toplumsal ilişkileri
  3. İstek ve Arzularını
Köpeklerde en çok yapılan hatalardan biride dikkatini dağıtmak için yapılan sevgi gösterisidir bu insanların yaptığı en büyük hatalardandır eğer köpeğinizin dilini anlamıyorsanız ona istediğiniz eğitimi veremezsiniz.
Örneğin köpeğinizle dışarıda gezerken başka bir köpeğe rastladınız ve köpeğiniz havlamaya başladı dikkatini dağıtmak için onu severseniz yaptığının iyi bir şey olduğunu düşünür ve sürekli aynı şeyleri yapar hatta havlamakla kalmaz saldırmak için atılır önemli olan söylediğiniz şeyden çok köpeğinizle iletişim kurabildiğiniz vücut dilinizdir.

Oyun oynamak istiyorum

Oyun oynamak isteyen köpek size bunu muhakkak bir şekilde gösterir bunu anlamanız için köpeğinizin hareketlerini gözlemlemeniz yeterlidir.  Köpeğiniz mutludur rahat hisseder ağzını açıp gözlerinize bakar ve size bunu anlatabilmek için birkaç kez havlar çevrenizde koşar üstünüze atlar size yaklaşıp birden kaçar buda sizi oyun oynamak için davet ettiğini gösterir. Bunu en açık şekilde ifade ettiği hareket ön ayaklarını öne doğru uzatıp göz teması kurar ve yaklaştığınızda hemen başka yöne hareket edip kaçar. Yanına gidip onunla temas kurduğunuz an oyuna başladınız sayılır eğer oynamak istemiyorsanız köpeğinizle göz teması kurmamalısınız arkanızı dönmeniz daha iyi olacaktır.

Korkuyorum
Korkmuş bir köpek kuyruğunu bacakları arasına alır ve kulaklarını tamamen geriye yatırır ağzını sıkı bir şekilde kapatıp titrediğini görebilirsiniz. Tuvaletini yapabilir kalçasını aşağı indirip acılı bir şekilde inler.

Dikkatliyim
Dikkatli bir köpek av köpeklerinin ferma duruşunu yapar kulakları olduğundan daha dik sesin olduğu yöne doğru döner. Kuyruğu normal pozisyonun üzerine çıkarır hareketsiz bir şekilde durur ağzı açıktır ama anlamadığı bir tanı var ise ağzı kapalı olur.
Senden Üstünüm
Kendine güvenen köpek güvenli bir tavır ile diğer üyeye yaklaşır ve vücudunu olabildiği kadar yüksek tutar diğer üyeden büyük görünmeye çalışır kulakları ve kuyruğu diktir gerekli gördüğü yerde dişlerini göstererek hırlayabilir hatta saldırabilir.Korkan ama Karşısındakini Tehdit Eden Köpek
Köpek bu durumdayken dişlerini gösterip kendini dikleştirip ve karşısındakinden daha büyük görünmeye çalışır kuyruk yere paraleldir. Tehdit karşısında kendini güçlü hissetmiyorsa kulaklarını dikmez. Köpek bu durumda saldırabilir hatta ısırabilir ısırıkları ön dişler ile ısır kaç şeklindedir.
Hakimiyetini Kabul Ediyorum
Kendisinden güçlü diğer bir üyenin emri altındaki köpek hakimiyetine girdiği üyenin karşısında sırt üstü yere yatar ve kendini üyeye teslim eder yerde yuvarlanıp diğer üyenin ağzını yalar saldırganlık göstermez kendini acındıracak şekilde inler.
Köpeğin Uluması

Ulumak köpeklerde bir sürüyü toplamak ve bir hareket için hazırlık yapmak anlamına gelir. Köpekler bazen yalnız kaldıklarında diğer bireyler ile haberleşmek yerlerini bulmak için ularlar. Kızışma döneminde erkek köpekler dişilerin kokularını duyduklarında bulamadıkları için uluyarak yer tespiti isterler.

Köpeğin Havlaması

Köpek havlamalarında en önemli husus havlama ses tonudur. Kalın ve tok bir ses ile havlayan köpek öfkeli ve saldırgan olabilir daha az bir ses tonuyla tiz bir ses korkuyu acıyı dile getirir daha düşük bir tiz ses keyifli olduğunu ve oyun oynadığını gösterir. Köpeklerde sesin yanında sıklığı ve tekrarı da bize aciliyeti olduğunu heyecanlı olduğunu anlatır. Az tekrarlanan havlama düşük bir heyecan geçici ruh halini gösterir. Kısa süreli keskin yüksek sesler korkuyu acıyı gösterir aynı sesler uzun süreli olursa oyun ve mutluluğu işaret eder. Uzun süreli derin hırlamalar az sonra saldıracağının belirtisidir.
Uzun süren duraklı havlamalar :  Köpeğiniz sizi şikayet ediyor yalnız kalmış sıkılmış ve kendisine arkadaş arıyor.
Kısa Birkaç kez havlayan Köpek : Site Hoş geldiniz diyor.
Uzun kısa tiz havlıyorsa : Köpeğiniz yaptığınız şeyden canı yanıyor demektir hemen durmalısınız.
Kısa tek seferlik havlama : Köpeğinizin yaptığınız şeyden sıkıldığını gösterir.
Köpeğiniz mırıldanıyorsa : Oynamak istiyordur.

Köpek dilinde en çok sevdiğim şey ise yavrular oyun oynarken bir birine hırlamasıdır korkmayın köpekleriniz çok eğleniyor buda onun bir göstergesidir.