Köpeklerde sosyalleşme çok önemli bir durumdur eğer köpeğinizle uzun süre sorunsuz zaman geçirmek istiyorsanız buna çok önem göstermelisiniz. Evet şimdi köpeğimizi sosyalleştirmek için neler yapmalıyız ne gibi bir yol izlemeliyiz.

Bir köpeğin sosyalleşmesi için en önemli husus köpeğinizin başka yaşıt köpekler ile oynamasını zaman geçirmesini sağlamak ile başlayabiliriz. Köpeğiniz yaşıtları ile oynarken ona bağırmamalı ürkütmeden oyunlardan zevk almasını sağlamalısınız bunun yanında çevrenizde bulunan diğer canlılar ile de tanışmasını ve zaman geçirmesini sağlayınız. İnsanlar ile zaman geçirmesi insanların onu sevmesine ve zaman geçirip oynamasına izin verin önemli olan insanlara güven duymasıdır ki bu çok önemlidir İnsanlar ile diyalog kuramaz ise ya onlardan kaçacak ya da onlara saldırgan tavırlar sergileyip ısırma eyleminde bili bulunacaktır bu durum hem köpek hem de sahibi için hiç hoş durumlar oluşturmayacaktır.

Köpeğinizin sosyalleşmesi için onu kalabalık sesli ortamlara götürmeniz önemlidir yüksek sesten korkarsa hemen çıkarmayınız sizin yanınızda güvende olduğunu korkmaması gerektiğini öğrenmesini sağlayınız. Köpeğinizin sosyalleşmesi ilk 2-3 aylık iken başlar bu dönemde sabır ve sükûnet ile onun sosyalleşmesi için gerekli sabır ve zamanı harcamalısınız bu sizin ve köpeğinizin kaliteli ve iyi vakit geçirmesi için çok önemlidir. Köpeğinize sosyalleşme eğitimini verdikten sonra çevreye daha uyumlu bir şekilde korkmadan zaman geçirebileceksiniz aksi takdirde köpeğinizin ne zaman ne yapacağını kestiremez ve huzursuz olursunuz

Köpeğimiz yavru iken karakter ve alışkanlıklar kazanır bu zaman içerisinde sosyalleştirme eğitimi eksiksiz tam olarak verilmelidir Köpeğimiz ailesi, çevresindeki canlılara verdiği tepkiler ölçülüp alışması sağlanmalıdır bu köpek için hayati önem taşımaktadır. Köpeğinize sosyalleşme eğitimi ile köpeğimize bazı çevresel etkilere duyarsız kalmasını sağlamalıyız bunlar mekanlara, kokulara, seslere ve tatlara duyarsız kalması gibi hususlardır bu gibi durumlarda bunlara duyarsız kalması ve rahat olmasıdır.

Köpeklerde Sosyalleşme köpeğin ırkına göre değişir bazı ırklar daha zeki ve hızlı öğrenme kabiliyetine sahiptir bunun için köpeğimizin ırkına göre bu eğitim zamanı çok ya da daha az gibi zaman alabilir. Köpek sosyalleşme eğitimi sonunda köpeğin Temel itaat eğitimi alması sizi daha iyi anlaması için önemli bir husustur. Bir köpek sahibi oldunuz köpeğiniz için vazgeçilmez eğitimlerden biri sosyalleşme diğeri itaat eğitimidir bu eğitimler ile hem çevrede hem evde daha rahat ve doğru davranışlar sergiler köpeğiniz hem siz rahat olursunuz hem de köpeğiniz nerede nasıl davranması gerektiğini bilir.