Köpeklerde kulak bakımı oldukça önemlidir. Köpeklerin kulakları sık sık kontrol edilmelidir. Köpek sağlığı açısından kulak bakımı oldukça önemli bir yer kapsamaktadır. Birçok veteriner hekim çok sık olmamak kaydı ile kulak temizliğini önemle vurgulamaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden biride mikroorganizmaların kulakta çok kolay ve hızlı üreye bilmeleridir. Kulak sıcak ve nemli olduğu için mikroorganizmaların üremesi çok hızlı ve kolaydır bu nedenle kulak temizliği yapılmalıdır. Kulaklarda en sık rastlanan sorun kulak iltihaplanmasıdır bunun en büyük nedeni ise kulak temizliğinin doğru yapılmamasından kaynaklanıyor ve bu tedavi uğraştırıcı ve rahatsızlık veren bir süreçtir.

Köpeklerin Kulakları Nasıl Temizlenmelidir

Kulak temizliği için öneriler 2 aşamalıdır. Birinci aşamada kulak kepçesinin iç yüzü temizlenir bunun için küçük bir pamuk parçası size yardımcı olacaktır. Pamuk hafif bir şekilde hidrojen peroksit ile ya da antiseptik ile ıslatılıp kulak kepçesinin içine hafif bastırarak temizlik yapılır çok zorlanmamalı ve iç tarafa itilmeye çalışılmamalıdır.
İkinci aşama ise kulak kanalının ön kısmının temizlenmesidir. Bunun için ucu küt bir cisim ucuna pamuk sararak ya da kulak pamukları ile temizlenir temizleme yine hafif bir şekilde yine antiseptik ile ıslatabilir ve kulak zarına dikkat ederek temizlenmelidir.
Kulak temizliğini bunların dışında ıslak bir pamuk ya da bezle yaparsanız muhakkak sonrasında kurulamalısınız kulak nemli kaldığında mikroorganizmaların üremesi çoğalması için zemin hazırlamış olursunuz.
Tehlikeli Olabilecek Durumlar Nelerdir ve aşağıdaki hususlardan biri ile karşılaşırsanız kesinlikle bir veterinere gitmelisiniz.
  1. Kötü Koku
  2. Kulak Akıntısı
  3. Şişlik
  4. Kuru Cilt
  5. Bölgesel Tüy Kaybı