Köpeklerde hırlamak iletişim yeteneği ile ilgilidir düşündüğünüz şey hırlamayı kesmek yerine köpeğin neden hırladığını anlayıp tehdit algısını değiştirmek olmalıdır. Köpek bir tehdit algılarsa hırlar ve saldırganlaşır buda köpeğin kendini koruması ile ilgilidir.

Köpeklerde Hırlama ve Isırma

Köpekler konuşamadıkları için hırlayarak ve havlayarak iletişim kurarlar eğer köpeğiniz hırlıyor ise size anlatmak istediği bir şey vardır öncelikle hırlamanın bir davranış bozukluğu olmadığına hem fikir olalım. Köpeğimiz çevresinde algıladığı faktörlere göre tepki verir bu tepki vücut dili ve hırlama şeklinde gösterir. Köpekler önce hareket dilini kullanarak karşısındakine mesaj verir daha sonra hırlayıp saldırganlık tepkisini gösterirler. Örnek verirsek Köpek önce vücut hareketleri ile sana yaptığından hoşlanmadığını belli eder sonra hırlayarak çok ileri gittiğini devam edersen seninle kavga eder hatta ısırırım demek istiyorum der bu şekilde tepki gösterir.

Aslında bu durum köpeğin doğru bir iş yaptığını gösterir kavgadan önce uyardığını aslında sana bulaşmak istemediğini ama yaptığın şeyden hoşlanmadığını devam edersen sonuçlarına katlanırsın demek istediğini gösterir. Şimdi Gelelim bu uyarıların ne kadar doğru olup olmadığını ve köpeğin bu algıyı nasıl değiştirmesi gerektiğini sağlamakta.

Öncelikle Köpek size Hırlıyor ise hemen durun ya da hırladığı şeyi durdurun. Köpeğimiz bize uyarıyı verdi yaptığımız şeyden ya da şeylerden hoşlanmadığını hareketler ile ya da havlayarak bildirdi şimdi sıra bizim tepkimizde. Yaptığımız şeyi hemen kesmeli ve rahat bir pozisyon alarak köpeğe hafif yan dönerek sabit kalalım ve köpek ile göz kontağı kurmayalım kesinlikle vücudumuzu dikleştirme yelim bu köpek için senden üstünüm ve seni yenerim demektir ve üstünlüğünü göstermek için saldırabilir. Köpeğimiz hırlamayı kesip sakinleştikten sonra onu ödüllendirebilir iz bu ödül saldırgan olduğu için değil sakinleştiği için verilir bunu anlaması için köpek tam olarak sakinleşene kadar ödül verilmez tamamı ile sakinleşince ödül verilir.

Köpeğinizin Neden Hırladığını neyi tehdit saydığını anlayın

Köpeğinizi iyi anlayın ve neyi tehdit saydığını ve neden sinirlendiğini anlayın muhakkak hırlamasının bir nedeni var ortada hoşuna gitmeyen bir olay vardır bunu anlayın ve sonraki aşamaya geçin.

Sonraki Aşama Köpeğin Tehdit Algısı ve Değiştirilmesi

Köpeğimize pozitif eğitim uygulanır bu eğitim sinirlendiği şeyin ona getirisinden çok götürüsü olduğudur. Öncelikle Köpeğin neye sinirlendiği tespit edilir ve onun üzerinde çalışmaya başlanır. Örnek köpeğinizin gelen misafirlere hırladığını düşünelim bunun için yapılması gereken gelenlerin bir tehdit olmadığı hatta aksine onun için bir eğlence ve ödül olduğu gösterilmelidir. Örnek köpekten sevdiği bir oyuncağı almaya çalıştınız ve size hırladı bunu köpeğe oyuncağı kaybetmesi olmadığını onun için eğlenceli olacağını ve sonunda ödüllendirileceğini göstermeniz gerekir bu şekilde yavaş adımlarla köpeğin algısı değiştirilmelidir. Sizin yapmanız gereken önemli hususlardan bazıları şu şekildedir. Örnek verecek olursak köpeğinizin hoşlanmadığı bir şey olursa ona hayır komutu vermeyin bağırmayın ve cezalandırmayın köpeğinizi sakinleştirin ve sakinleştiğinde ödüllendirin.
Köpeğiniz hırladığında köpeğinizin sesini kesmeniz ileride havlamadan direk olarak ısırmasına sebep olabilir aslında köpeğiniz hırlayarak doğru şeyi yapıyor ve uyarıda bulunuyor sizin bunu kesmeniz köpekte hırlamadan ısırma algısı yaratacaktır buda kesinlikle yanlıştır. Köpeğinizin korktuğu bir şeyi onun üzerine giderek çözemezsiniz bu köpeğin daha çok sinirlenip size olan güvenini sarsar buda iyi değildir bunu çözmek için daha hafif ve ağır ilerlemek gerekir.
Köpeğiniz mutluyken de Hırlar bu onun mutluluğunu dışarı vurma şeklidir bırakın istediği gibi mutlu olsun hırlasın koşsun bu onun en doğal hakkıdır. Köpeğinizin neden hırladığına anlam veremediyseniz biraz ara verip sonra devam edin.
Köpeklerde Hırlamak ısırmak davranış bozukluğu olduğunu ve bunun en iyi şekilde çözülmesi gerektiğini gösterir bunun için en iyi çözüm bir uzmandan yardım almaktır. Köpeğinizin hırlaması baskınlık olabilirken bir hastalık tanda kaynaklanabilir bunun için bu davranış bozukluklarında köpeği bir veterinere gösterip uzmanlardan yardım almak en doğru karar olacaktır. Köpeğimizi iyi tanımalı ve hareketlerini iyi algılamalıyız bu bize köpeğimiz hakkında her şeyi öğretecektir.