Köpeklerde Egzersiz ve Spor nasıl yaptırılmalı?  Yaşlı ve Yavru köpeklerde spor ihtiyacı nasıl karşılanmalı?

Köpeklerde En çok düşünülen ve yanlış yapılan şey yemek öncesi mi sonrası mı spor yaptırılmalı köpeğe. Şimdi buna değinelim köpeklerde insanlarda olduğu gibi metabolizma çalışır bu yüzden siz spora giderken dolu bir karınla mı gidersiniz yoksa boş bir karınla mı bunu cevaplayalım tabi ki boş bir karınla yapılan egzersiz daha iyi olacaktır çünkü yapılan hareketler daha rahat ve verimli yapılacaktır daha az yorgunluk görülecektir.

Daha önceki yazımızda belirttiğimiz gibi köpekler günde 2 öğün şeklinde beslenirler egzersiz ihtiyacını ya yemekten önce ya da iki öğün arasında yapılması uygundur. Egzersizi veteriner hekiminizin köpeğinize belirleyeceği yağ, kas, kilo gibi vücut değerlerini belirli bir düzeyde tutmak için yapılan sporlardır. Köpekler tür ya da ırklarına göre egzersiz ihtiyaçlarında farklılıklar gösterir bazı köpekler daha hareketli olurken bazıları daha sakin ve yatmayı sevebilir köpeklerimizin ırklarına göre egzersiz yapması önemlidir.

Günümüzde bazı köpeklere kas yapılarını güçlendirmek için egzersiz yaptırılıyor birer canavar yetiştirmeye çalışılıyor köpek dövüşleri yaptırılıp rantlar elde edilmek isteniyor siz kesinlikle onlardan olmayın köpekler dövüştürülmek için değildir bu şekilde köpek sevgisi olmaz köpekler bizlerin dostlarıdır bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan arkadaşlarımızdır bunun için egzersizleri onların ihtiyaçlarına göre yapmalıyız köpek dövüştürmek için değil.

Köpekleriniz için en iyi egzersiz yürüyüşlerdir bu sizin içinde çok iyi olacaktır. Belirli periyotlarda yürümek koşmak köpeğinizin kilosu hem de öz güveni için büyük önem taşır. Yaşlı ve yavru köpeklerde gereğinden fazla spor köpeklerinizi olumsuz etkileyebilir onlar için daha temkinli davranmalısınız. Fazla yaptırılan spor yaşlı ve yavru köpeklerde kas zedelenmesine kemik ve kaslarının olumsuz etkilenmesine yol açabilir. 

Köpeğiniz için spor kriterleri belirlemek için Veteriner hekim ile görüşün köpeğinizin kas ve yaşına göre size spor önerilerinde bulunacaktır.